Zabawki drewniane czy plastikowe – które wybrać?

Zabawki drewniane czy plastikowe – które wybrać?

Sklepy zabawkowe zdecydowanie pękają w szwach – dla dzieci jest to ekscytujący widok i wiele radości. Dla rodziców i opiekunów ten aspekt może nieść pewne wątpliwości, dlatego że to oni ostatecznie podejmują decyzję, co znajdzie się na półce w dziecięcym pokoju. Wybierając zabawki, należy zwrócić uwagę na wiele czynników, m.in. jej konstrukcję oraz materiał, z którego została wykonana. Do produkcji dziecięcych akcesoriów najczęściej wykorzystuje się różne tworzywa, takie jak plastik, metal, gumę, skórę oraz drewno. 

Każdy z tych materiałów ma pewne zalety i wady, co wpływa na satysfakcję z zabawy, trwałość zabawki oraz metodę czyszczenia. 

Zabawki z plastiku – czym się charakteryzują?

Zabawki plastikowe należą do najpopularniejszych i najbardziej dostępnych opcji, które można zaproponować dzieciom w różnym wieku. Takie produkty wyróżnia m.in.:

 • lekkość, 
 • wysoka trwałość, 
 • szybki proces produkcji, 
 • dostępność, 
 • niższa cena w porównaniu do zabawek wykonanych z surowców naturalnych (np. drewnianych). 

Dużą zaletą plastiku, jest dostępność tego materiału w różnych kolorach – pozwala to na stworzenie unikalnych pod względem barwy i kształtu produktów. Wybierając zabawkę plastikową, warto uwzględnić także funkcję i przeznaczenie danego przedmiotu. Akcesoria dziecięce mogą służyć rozwojowi kreatywności, edukować lub sprzyjać dobrej zabawie. 

Zabawki z plastiku – które są dobrym wyborem?

Plastik jest tworzywem wszechobecnym, jednak nie wszystkie zabawki wykonane z tego materiału są bezpieczne dla dziecka. Niektóre rodzaje plastiku zawierają szkodliwe dla zdrowia składniki, takie jak ftalany czy bisfenol A (BPA) – te substancje mogą mieć szkodliwy wpływ na rozwój układu hormonalnego. Planując zakup zabawki dla dziecka, należy zwrócić uwagę na skład i pochodzenie konkretnego produktu. Najbezpieczniej korzystać z oferty zaufanych marek, które na etapie produkcji przestrzegają rygorystycznych standardów bezpieczeństwa. Wysokiej jakości zabawki dla dzieci można rozpoznać po licznych certyfikatach bezpieczeństwa i atestach. 

Zabawki plastikowe – najciekawsze propozycje

Jakie zabawki wykonane z plastiku robią furorę? Najlepsze opcje dla dziecka to:

 • foremki do piaskownicy marki Dantoy – ciekawą propozycją jest zestaw umożliwiający robienie lodowych przysmaków w piaskownicy, 
 • przezroczyste klocki Translucent Colour Blocks – są lekkie, kolorowe i idealne do trzymania w małych rączkach dziecka, 
 • zabawkowy koszyk z zakupami Freshly Picked – zawiera plastikowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso i nabiał. 

Zabawki z drewna – jakie mają zalety?

W ostatnich latach zabawki drewniane cieszą się coraz większą popularnością. Cenione są przede wszystkim za wykorzystanie ekologicznego materiału w procesie produkcji – stąd często wybierają je rodzice, którzy dbają o środowisko. Drewniane zabawki są uznawane za bezpieczne, dlatego że nie posiadają ostrych krawędzi ani małych elementów, które mogą być potencjalnym zagrożeniem dla dziecka. Modele z drewna wyróżniają się również precyzją wykonania i subtelnym designem. Produkty z naturalnego surowca, które z pewnością wywołają ogromne wrażenie u dziecka to: 

 • nakładanka Colored Discs On Colored Dowels – zestaw wspierający rozwój motoryki dziecka, 
 • puzzle z kołeczkami zwierzęta marki Educo – drewniana układanka ćwiczy umiejętność dopasowania kształtów oraz słownictwo malucha, 
 • drewniany zestaw kreatywny ocean: Tender Leaf Toys – zawiera piękne, kolorowe elementy z morskiego świata, 
 • drewniana animowana pozytywka marki Lilliputiens – ma unikalny retro design, rozwija sensorykę dziecka oraz stanowi doskonałą dekorację w pokoju malucha. 

Drewno czy plastik – które zabawki są lepsze?

Zarówno zabawki drewniane, jak i plastikowe mają swoje zalety i wady. Produkty wykonane z drewna są uznawane za bardziej ekologiczne i trwalsze, co przekłada się na żywotność produktu i mniejszą ilość odpadów. Drewniane zabawki montessori wpływają na rozwój malucha, dlatego że działają pobudzająco na wyobraźnie i kreatywność. Duże zalety produktów plastikowych to m.in. ich cena i lekkość. To, jakie zabawki ostatecznie znajdą się w pokoju dziecka, zależy przede wszystkim od preferencji rodziców oraz potrzeb i gustu ich pociechy.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.