Nauka pływania dla dzieci – o czym pamiętać?

Nauka pływania dla dzieci – o czym pamiętać?

Wraz z rozpoczęciem sezonu letniego pojawia się wiele okazji do wodnych zabaw – większość rodzin w ciepłe dni chętnie korzysta z basenów i planuje dzień nad jeziorem lub morzem. Taki czas jest doskonałym pomysłem na rozpoczęcie nauki pływania, która może przynieść dziecku wiele frajdy, a rodzicowi ogromną satysfakcję. W kwestiach treningu tej umiejętności można wykorzystać własną wiedzę i doświadczenie oraz skorzystać z pomocy profesjonalistów na prywatnych lub grupowych zajęciach. Jeśli rodzice decydują się na samodzielną naukę pływania, to warto stosować się do kilku kluczowych zasad – przekonaj się, co jest niezbędne do nabycia przez dziecko nowej umiejętności. 

Pływanie – jakie korzyści daje dziecku?

Zdobywanie umiejętności pływania niesie wiele pozytywów dla rozwoju i bezpieczeństwa dziecka. Zaczynając regularny trening w wodzie, najmłodsi uczą się wytrwałości pomimo przeciwności. Nauka pływania w obecności rodzica jest też doskonałym sposobem na budowanie głębszej więzi oraz zaufania. Ta aktywność wpływa także na zwiększenie siły oraz wzmocnienie mięśni. Pływanie angażuje niemal całe ciało, dzięki czemu poprawia się koordynacja ruchowa. Dodatkowo zabawa w wodzie działa relaksująco i odprężająco, co redukuje napięcie i pozwala regulować nieprzyjemne emocje. Najważniejszą zaletą z nauki pływania jest to, że dziecko nabywa poczucia bezpieczeństwa, będąc w wodzie – jest to niezbędne także dla komfortu psychicznego opiekunów. 

Metody nauki pływania – od czego zacząć?

Zanim rodzic zaplanuje naukę pływania, warto zapytać dziecko o jego chęci i preferencje – nigdy nie powinno się narzucać żadnej aktywności wbrew woli dziecka. Jeśli maluch nie jest zainteresowany nauką pływania, to warto dać mu czas i poczekać na odpowiedni dla niego moment. Twoje dziecko lubi wodę i marzy o tym, żeby przemierzać kolejny basen bez dmuchanego koła lub rękawków? To znak, że warto zaproponować dziecku pierwsze lekcje pływania. Od czego zacząć naukę nowej umiejętności?

  • Zaplanowanie harmonogramu – nabywanie nowych umiejętności zawsze wymaga czasu. Wiedzę należy przekazywać dziecku stopniowo, dlatego że zasypanie go natłokiem informacji nie przynosi dobrych efektów. Planowanie nauki pływania warto dostosować do warunków pogodowych oraz preferowanego miejsca (basen, jezioro). 
  • Pierwsze ćwiczenia – przy nauce pływania jest to zazwyczaj kopanie pod wodą. Podczas takiej aktywności dziecko może wykonać swobodny ruch nogami. Ćwiczenie można wykonywać, siedząc na brzegu basenu, leżąc na desce do pływania, lub z użyciem dmuchanego koła. 
  • Praca nad koordynacją oddechu – na tym etapie dziecko uczy się puszczać bąbelki w wodzie. Zadanie polega na zanurzeniu ust pod wodą – oczy cały czas powinny znajdować się nad jej powierzchnią. Podczas takiego ćwiczenia warto wyposażyć dziecko w okulary do pływania, co zapewni mu niezbędny komfort. 
  • Nauka wiosłowania – polega na włączeniu ruchów rąk i ramion. W początkowych etapach dziecko macha rękami naprzemiennie, jednak z czasem nabiera większej koordynacji ruchowej i wykonuje czynności jednocześnie. 

Sprzęt do nauki pływania – co jest niezbędne?

Do rozpoczęcia nauki pływania potrzeba czegoś więcej niż sama obecność rodzica – do wykonywania takiej aktywności należy wyposażyć dziecko w niezbędny sprzęt. Jedną z podstawowych kwestii jest odpowiedni strój kąpielowy, dopasowany do wieku i wzrostu dziecka. Kostium do nauki pływania zapewni dziecku komfort psychiczny oraz swobodę ruchów we wodzie. Inne akcesoria i sprzęty, w które przydadzą się maluchowi to:

  • deska do pływania – doskonała do nauki wiosłowania rękami, 
  • dmuchane koło – w kolorze dostosowanym do preferencji i gustu dziecka, 
  • płetwy, maska i fajka do snorkelingu, 
  • linia do nurkowania – przydatna dla dzieci, które opanowały już samodzielne pływanie, 
  • kamizelka asekuracyjna, 
  • profesjonalne okulary do pływania – ochrona dla oczu przydatna, szczególnie jeśli trening pływacki odbywa się w chlorowanej wodzie. 

Przy nauce pływania rodzic lub opiekun musi być obecny – dzięki temu dziecko będzie czuło się komfortowo i bezpiecznie. W trakcie wodnego treningu nie powinno zabraknąć słów wsparcia, które wzmocnią motywację malucha do rozwijania swoich umiejętności pływackich.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.