Najlepsze gry planszowe dla 7-latka

Najlepsze gry planszowe dla 7-latka

Dzieci to istoty pełne energii, które mają dużo motywacji do odkrywania otaczającego świata. W codzienności przejawia się to przede wszystkim gorącym zapałem do próbowania nowych aktywności ruchowych i intelektualnych. Najmłodsi nie lubią nudy, stąd zadaniem rodziców jest zadbać o zróżnicowane aktywności na co dzień. Niezwykle ważne jest dostosowanie zajęć do panującej pogody i nastroju – czasem za oknem pada deszcz, a dzieci odczuwają zmęczenie po wielu godzinach nauki szkolnej. Jaką aktywność warto zaproponować najmłodszym w takich okolicznościach? Doskonałym pomysłem na każdą pogodę są nowoczesne gry planszowe. Wciągająca planszówka jest dobrym rozwiązaniem na spędzenie ciekawego czasu w gronie rodziny lub rówieśników. Poza tym, że gry planszowe są niezwykle prostą formą rozrywki, mogą spełniać wiele innych funkcji, np. edukować czy wzmacniać ważne kompetencje społeczne. 

Gry planszowe dla dziecka – jakie mają zalety?

Planszówki są formą rozrywki, która przynosi dziecku wiele korzyści. Gry planszowe dają możliwość rozwijania umiejętności społecznych, poznawczych i emocjonalnych – a to wszystko następuje w trakcie przyjemnej zabawy. Dzięki dobrze zaprojektowanym grom maluchy uczą się współpracy, komunikacji, rozwiązywania problemów oraz przestrzegania z góry ustalonych zasad – wszystkie te umiejętności są niezwykle przydatne w życiu. Gry planszowe mogą również wzmacniać więzi z rodzeństwem i przyjaciółmi. Są doskonałą propozycją na spędzenie popołudnia w większym gronie. Aby planszówka była dla dziecka źródłem radości, należy dostosować ją do zainteresowań oraz wieku dziecka. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele gier, które różnią się m.in.:

 • wymaganiami dotyczącymi minimalnego wieku, 
 • dopuszczalną liczbą graczy, 
 • szacowanym czasem 1 rozgrywki, 
 • ogólnym wyglądem i formą. 

Planszówki dla 7-latka – jakie są rodzaje?

Rodzaje gier planszowych różnią się między sobą zasadami, poziomem trudności, dopuszczalną liczbą graczy oraz ogólnym celem gry. Wśród najpopularniejszych rodzajów planszówek, które są dedykowane 7-latkom, wymienia się gry: 

 • zręcznościowe, 
 • logiczne, 
 • przygodowe, 
 • kooperacyjne, 
 • strategiczne, 
 • edukacyjne. 

Każdy rodzaj gier ma swoje unikalne cechy, które decydują o stylu rozgrywki, wymaganych umiejętnościach, a także wymaganym poziomie interakcji między graczami. Przy wyborze konkretnej planszówki warto zwrócić uwagę na to, jaką funkcję ma pełnić gra. Jej celem może być zabawa, nauka, rywalizacja lub współpraca – nowoczesne planszówki łączą rozrywkę z rolą edukacyjną. 

Gry planszowe dla siedmiolatka – jakie są najciekawsze propozycje?

Na sklepowych półkach istnieje ogromny wybór nowoczesnych gier planszowych, doskonałych dla siedmiolatka. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? 

 • Miniland: gra edukacyjna Diversity Hotel – planszówka promuje ważne wartości, takie jak szacunek, przyjaźń, równość i integrację społeczną. Dodatkowo jest świetnym sposobem na wzbogacenie dziecięcego słownictwa.
 • Djeco: gra planszowa Tinyly Party – uczestnicy gry mają za zadanie rzucać kostką i przemieszczać się pionkami po pięknie zilustrowanej planszy. W trakcie przemierzania pól gracze zbierają odpowiednie przedmioty – można je nabyć za określoną liczbę gwiazdek. Dzięki specjalnym kartom wyzwań na uczestników gry czekają pozytywne lub negatywne wiadomości, co nadaje planszówce dużą dynamikę i nieprzewidywalność!  
 • Bigjigs Toys: drewniane warcaby Chinese Chequers – gra typu warcaby przeznaczona dla 2-6 graczy. Planszówka posiada okrągłą drewnianą planszę i mnóstwo różnokolorowych pionków, dzięki czemu wygląda niezwykle atrakcyjnie dla dzieci. Drewniane warcaby to doskonały sposób na rozwijanie strategicznego myślenia oraz koordynacji ręka-oko. 
 • Mudpuppy: gra zespołowa Leśna uczta małpki – wesoła gra z piękną planszą, która obok zabawy uczy współpracy, myślenia strategicznego i koncentracji. Zadaniem graczy jest kolejno zakręcić strzałką i wykonać odpowiednie zadanie.

Gra planszowa dla 7-latka – jak wybrać?

Wybierając planszówkę dla dziecka, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy uwzględnić wiek, poziom umiejętności oraz zainteresowania malucha. Zbyt trudna gra może wywołać u dziecka frustrację, z kolei zbyt łatwa nie gwarantuje dobrej zabawy. Rodzice i opiekunowie powinni postawić na gry, które angażują dziecko intelektualnie, rozwijają różnorodne umiejętności oraz są atrakcyjne wizualnie.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.