Dzieci to istoty pełne energii, które mają dużo motywacji do odkrywania otaczającego świata. W codzienności przejawia się to przede wszystkim gorącym zapałem do próbowania nowych aktywności ruchowych i intelektualnych. Najmłodsi nie lubią nudy, stąd zadaniem rodziców jest zadbać o zróżnicowane aktywności na co dzień. Niezwykle ważne jest dostosowanie zajęć do panującej pogody i nastroju – czasem za oknem pada deszcz, a dzieci odczuwają zmęczenie po wielu godzinach nauki szkolnej. Jaką aktywność warto zaproponować najmłodszym w takich okolicznościach? Doskonałym pomysłem na każdą pogodę są nowoczesne gry planszowe. Wciągająca planszówka jest dobrym rozwiązaniem na spędzenie ciekawego czasu w gronie rodziny lub rówieśników. Poza tym, że gry planszowe są niezwykle prostą formą rozrywki, mogą spełniać wiele innych funkcji, np. edukować czy wzmacniać ważne kompetencje społeczne.
Gry planszowe dla dziecka – jakie mają zalety?
Planszówki są formą rozrywki, która przynosi dziecku wiele korzyści. Gry planszowe dają możliwość rozwijania umiejętności społecznych, poznawczych i emocjonalnych – a to wszystko następuje w trakcie przyjemnej zabawy. Dzięki dobrze zaprojektowanym grom maluchy uczą się współpracy, komunikacji, rozwiązywania problemów oraz przestrzegania z góry ustalonych zasad – wszystkie te umiejętności są niezwykle przydatne w życiu. Gry planszowe mogą również wzmacniać więzi z rodzeństwem i przyjaciółmi. Są doskonałą propozycją na spędzenie popołudnia w większym gronie. Aby planszówka była dla dziecka źródłem radości, należy dostosować ją do zainteresowań oraz wieku dziecka. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele gier, które różnią się m.in.:
- wymaganiami dotyczącymi minimalnego wieku,
- dopuszczalną liczbą graczy,
- szacowanym czasem 1 rozgrywki,
- ogólnym wyglądem i formą.
Planszówki dla 7-latka – jakie są rodzaje?
Rodzaje gier planszowych różnią się między sobą zasadami, poziomem trudności, dopuszczalną liczbą graczy oraz ogólnym celem gry. Wśród najpopularniejszych rodzajów planszówek, które są dedykowane 7-latkom, wymienia się gry:
- zręcznościowe,
- logiczne,
- przygodowe,
- kooperacyjne,
- strategiczne,
- edukacyjne.
Każdy rodzaj gier ma swoje unikalne cechy, które decydują o stylu rozgrywki, wymaganych umiejętnościach, a także wymaganym poziomie interakcji między graczami. Przy wyborze konkretnej planszówki warto zwrócić uwagę na to, jaką funkcję ma pełnić gra. Jej celem może być zabawa, nauka, rywalizacja lub współpraca – nowoczesne planszówki łączą rozrywkę z rolą edukacyjną.
Gry planszowe dla siedmiolatka – jakie są najciekawsze propozycje?
Na sklepowych półkach istnieje ogromny wybór nowoczesnych gier planszowych, doskonałych dla siedmiolatka. Które z nich zasługują na szczególną uwagę?
- Miniland: gra edukacyjna Diversity Hotel – planszówka promuje ważne wartości, takie jak szacunek, przyjaźń, równość i integrację społeczną. Dodatkowo jest świetnym sposobem na wzbogacenie dziecięcego słownictwa.
- Djeco: gra planszowa Tinyly Party – uczestnicy gry mają za zadanie rzucać kostką i przemieszczać się pionkami po pięknie zilustrowanej planszy. W trakcie przemierzania pól gracze zbierają odpowiednie przedmioty – można je nabyć za określoną liczbę gwiazdek. Dzięki specjalnym kartom wyzwań na uczestników gry czekają pozytywne lub negatywne wiadomości, co nadaje planszówce dużą dynamikę i nieprzewidywalność!
- Bigjigs Toys: drewniane warcaby Chinese Chequers – gra typu warcaby przeznaczona dla 2-6 graczy. Planszówka posiada okrągłą drewnianą planszę i mnóstwo różnokolorowych pionków, dzięki czemu wygląda niezwykle atrakcyjnie dla dzieci. Drewniane warcaby to doskonały sposób na rozwijanie strategicznego myślenia oraz koordynacji ręka-oko.
- Mudpuppy: gra zespołowa Leśna uczta małpki – wesoła gra z piękną planszą, która obok zabawy uczy współpracy, myślenia strategicznego i koncentracji. Zadaniem graczy jest kolejno zakręcić strzałką i wykonać odpowiednie zadanie.
Gra planszowa dla 7-latka – jak wybrać?
Wybierając planszówkę dla dziecka, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy uwzględnić wiek, poziom umiejętności oraz zainteresowania malucha. Zbyt trudna gra może wywołać u dziecka frustrację, z kolei zbyt łatwa nie gwarantuje dobrej zabawy. Rodzice i opiekunowie powinni postawić na gry, które angażują dziecko intelektualnie, rozwijają różnorodne umiejętności oraz są atrakcyjne wizualnie.