Najlepsze gry planszowe dla 6-latka

Najlepsze gry planszowe dla 6-latka

Planszówki są uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Wciągająca fabuła gry i dopracowany design są dla wielu osób gwarancją spędzenia dobrego czasu. Korzystanie z takiej formy rozrywki wpływa także wartościowe chwile z bliskimi. Na rynku dostępne są różne gry planszowe, które różnią się stopniem trudności, czasem rozgrywki oraz maksymalną ilością graczy. Na opakowaniach gier często widnieje oznaczenie, jaki jest minimalny wiek, który umożliwia poprawne zrozumienie zasad. Wybierając planszówkę dla swojego dziecka, warto zwrócić uwagę na wskazówki dołączone od producenta – wtedy rodzice mogą mieć pewność, że gra zainteresuje dziecko i przyniesie mu dużo dobrej zabawy. 

Planszówka – jakie korzyści może przynieść dziecku?

Gry planszowe są niezwykle popularne i uniwersalne. Ta forma rozrywki może być satysfakcjonująca nawet dla małych dzieci – co więcej, przynosi im wiele innych korzyści. Planszówki wpływają na rozwijanie umiejętności społecznych, poznawczych i emocjonalnych. W trakcie wesołej gry maluchy uczą się współpracy, wzajemnego komunikowania oraz rozwiązywania problemów. Takie umiejętności przynoszą dobre żniwo w dalszym życiu zawodowym i osobistym człowieka. Dodatkowo gry planszowe przyczyniają się do nauki przestrzegania zasad, które mogą być zastosowane w innych dziedzinach życia, takich jak szkoła czy funkcjonowanie w klasie. 

Gra planszowa dla 6-latka – czym kierować się przy wyborze?

Wybieranie planszówki dla dziecka może okazać się pewnym wyzwaniem, co wiąże się z dostępnością ogromnej liczby produktów. Przy zakupie gry, należy dostosować ją do wieku i zainteresowań dziecka – tylko wtedy nowa planszówka będzie dla niego źródłem radości i satysfakcji z rozwoju umiejętności. Gra niedostosowana do wieku może być zbyt skomplikowana, niezrozumiała i frustrująca – to zdecydowanie nie wiąże się z dobrą zabawą. Dlatego też rodzice powinni uwzględnić umiejętności dziecka, które są niezbędne do uczestnictwa w danej grze. Są to m.in.:

  • zdolność koncentracji i logicznego myślenia, 
  • czytanie ze zrozumieniem, 
  • umiejętność liczenia. 

Najlepsze gry planszowe dla 6-letniego dziecka 

Jakie planszówki są dostosowane do umiejętności sześciolatka? Poniższe propozycje to doskonała opcja dla dziecka w tym wieku. 

  • Djeco: gra planszowa Wyspa Piratów – gra ma charakter rywalizacji i jest przeznaczona dla 2-4 osób. Celem graczy jest odnalezienie pirackiego skarbu. Planszówka polega na rzucaniu kostką, poruszaniu pionkami oraz zbieraniu żetonów, które można zdobyć podczas ruchów na kolorowej  planszy.
  • Janod: gra strategiczna gimnastyka Gym Challenge – uczy współpracy oraz rozwija umiejętności związane ze zrozumieniem zasad gry. Zestaw składa się z planszy, na której znajduje się tor przeszkód, oraz figurki. Celem gry jest przeprowadzenie gimnastyczki przez cały tor przeszkód, wykonując przy tym odpowiednie ruchy i ćwiczenia gimnastyczne. Taka planszówka wymaga od dziecka skupienia uwagi, koncentracji oraz koordynacji ruchowej, co przyczynia się do poprawy jego zdolności motorycznych.
  • Djeco: gra edukacyjna P’Tit Market – planszówka, która zapewnia dziecku naukę poprzez dobrą zabawę. Grę zaprojektowano z myślą o nauce liczenia i samodzielnego robienia zakupów, co uczy malucha przydatnych umiejętności. W trakcie rozgrywki gracze poruszają się pionkami po planszy z własną listą zakupów. Kolejne sklepy to pola – aby się do nich dostać, należy rzucić kostką. W tej planszówce wygrywa gracz, który kupi wszystko, co znajduje się na jego liście. 

Wybór planszówki dla dziecka – co jest kluczowe?

Dobór odpowiedniej planszówki dla dziecka to klucz do udanej zabawy i pozytywnego wpływu na jego rozwój. Przy zakupach warto zwrócić uwagę na wiek, poziom umiejętności oraz zainteresowania malucha, aby zapewnić mu wyzwanie, któremu może sprostać. Gry planszowe powinny być także atrakcyjne wizualnie, by dziecko chętnie w nich uczestniczyło.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.