Muzyka w życiu dziecka – jakie ma znaczenie?

Muzyka w życiu dziecka – jakie ma znaczenie?

Słuch jest zmysłem, który intensywnie rozwija się w 17. tygodniu ciąży – już wtedy dziecko zaczyna słyszeć głos matki i rozpoznawać go. W tym szczególnym czasie wiele kobiet postanawia przyzwyczajać dziecko do słuchania muzyki. Co dają małemu człowiekowi pięknie skomponowane melodie? Przede wszystkim przynoszą odprężenie psychiczne, dają radość i pobudzają wyobraźnię. Zdaniem wielu badaczy muzyka odgrywa ogromną rolę w rozwoju dziecka. Czy dźwięki naprawdę mogą kształtować ludzką psychikę? Przekonaj się, dlaczego warto wyposażyć malucha w instrumenty muzyczne, a w tle włączać miłą dla ucha muzykę.

Wpływ muzyki na rozwój dziecka – jakie są fakty?

Badacze od lat próbują wyjaśnić, czy siła działania muzyki na ludzki umysł rzeczywiście jest tak fascynująca. Zgodnie z aktualnymi doniesieniami jej wpływ jest wręcz nieoceniony – często poza działaniem ludzkiej świadomości. Co dobrego może wnieść muzyka do życia dziecka? Tworzenie, czy słuchanie melodii kształtuje emocje i wiele funkcji poznawczych, w tym pamięć, która jest niezbędna maluchowi poznającemu świat. Sprawne zapamiętywanie przyda się dziecku szczególnie w szkole, gdzie na co dzień konieczne jest przyswojenie zupełnie nowych treści. W kontekście emocji muzyka potrafi zarówno je wywołać, jak i regulować – nic tak nie poprawia humoru w gorszy dzień, jak kojąca lub wesoła, dobrze znana melodia. 

Muzyka – czy zaspokaja potrzebę ekspresji u dziecka? 

Potrzeba wyrażania siebie dotyczy każdego człowieka – nawet najmłodszych. Muzyka, taniec i sztuka to doskonałe sposoby na okazanie swojej ekspresji. Dzięki takiej formie dzieci mogą wyrażać swoje uczucia czy myśli bez użycia słów. Co ciekawe, takie zajęcia są przez maluchów lubiane oraz przychodzą im naturalnie i z lekkością. Warto pamiętać, że wiele korzyści płynie nie tylko ze słuchania muzyki, ale także z jej tworzenia – jest to ogromne pole do rozwijania dziecięcej kreatywności, która przydaje się w każdych okolicznościach. 

Jak wprowadzić muzykę do codzienności malucha?

Muzyka towarzyszy nam tak naprawdę wszędzie – stąd wprowadzenie jej do życia dziecka nie jest czymś trudnym do wykonania. Najważniejsze jest, aby rodzice i opiekunowie zrobili to świadomie i intencjonalnie. NIezwykle ważne jest, aby proponowane dziecku melodie były dla niego atrakcyjne oraz dostosowane do wieku i preferencji dziecka. W tej kwestii należy zwrócić szczególną uwagę na gatunek oraz prezentowaną w tekście treść. Co ciekawe, myśląc o muzyce, w głowach rodziców często pojawiają się rozmaite instrumenty, które są pierwszym skojarzeniem. Muzycznych zabawek i propozycji dla najmłodszych jest znacznie więcej! Przekonaj się, jakie produkty mogą otulić malucha przemiłymi dźwiękami! 

 • Muzyczny pchacz z panelem interaktywnym – jest to produkt, który wielotorowo wpływa na rozwój dziecka. Zabawka jest doskonałym wsparciem dla malucha, który stawia już pierwsze kroki. Pchacz kształtuje zdolności motoryczne dziecka, ale nie tylko! Na Interaktywnym panelu produkt ma wiele kolorowych przycisków, za pomocą których uruchamia się muzykę lub różne odgłosy.
 • Mata muzyczna – jest doskonałym połączeniem aktywności fizycznej i tworzenia muzyki. Zabawa z takim produktem jest pełna efektów świetlnych oraz zabawnych odgłosów. Co więcej, maluch może we własnym zakresie regulować głośność i tempo muzyki. 
 • Wodoodporny głośnik – jest gadżetem, który przyda się szczególnie podczas letnich zabaw na świeżym powietrzu. Produkt spełni swoje zadanie także w trakcie rozrywki w basenie – specjalnie zaprojektowany głośnik może unosić się na powierzchni wody! 

Instrumenty – jakie zaproponować dziecku?

Sklepy zabawkowe pękają w szwach od pięknych i kolorowych instrumentów – dzięki temu każde dziecko znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego. Propozycje, które warto podarować dziecku to m.in.:

 • flet, 
 • klekotka, 
 • cymbałki lub ksylofon, 
 • gitara, 
 • pluszowy gramofon lub magnetofon, 
 • syntezator, 
 • bębny, 
 • deszczownica (tzw. kij deszczowy).

Tworzenie muzyki to nie tylko dobra zabawa, ale także sposób na budowanie więzi z innymi. Dzięki wielości i odmienności instrumentów dzieci mogą działać wspólnie i tworzyć własne piosenki – na podstawie tego, co gra im w duszy.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.