Łamigłówki dla dzieci – dlaczego warto je kupować?

Łamigłówki dla dzieci – dlaczego warto je kupować?

Nowoczesne zabawki dla dzieci mogą pełnić różne funkcje – dlatego też półki w sklepach dziecięcych są przepełnione wieloma produktami. Świadomi rodzice często starają się wyposażyć swojego malucha w coś więcej, niż tylko dobrą zabawę. Wiele zabawek, książek i gier spełnia funkcję edukacyjną i wielotorowo wspiera rozwój najmłodszych. Wartościowe produkty w dziecięcym pokoju sprawiają, że dzieci chłoną nowe informacje i szkolą różne umiejętności w trakcie zabawy – gdy są zrelaksowane, nowa wiedza przychodzi im z łatwością. Takiego stanu można doświadczyć przy klasycznej łamigłówce. Czy warto zaproponować dziecku taką formę spędzania czasu? 

Łamigłówki – jakie są rodzaje?

Najlepsze formy aktywności dla dzieci to takie, które jednocześnie bawią i edukują. Wśród nich z pewnością należy wymienić łamigłówki, czyli rodzaj zagadki, która wymaga od osoby rozwiązującej różnych umiejętności umysłowych. W trakcie takiej gry dziecko uczy się myślenia abstrakcyjnego, logicznego oraz przestrzennego i w ten sposób próbuje znaleźć rozwiązanie konkretnego problemu. Istnieje wiele rodzajów łamigłówek – najpopularniejsze z nich występują w formie: 

  • układanek, 
  • zagadek słownych, 
  • labiryntów, 
  • sudoku. 

Poza treningiem funkcji poznawczych zagadki to doskonała forma rozrywki dla dzieci – są interesujące i łatwo przykuwają uwagę najmłodszych, którym rzadko kiedy brakuje naturalnej ciekawości. 

Rozwiązywanie łamigłówek – korzyści dla najmłodszych 

Funkcje łamigłówek są naprawdę szerokie. Takie zagadki uczą dziecka skupienia i koncentracji na konkretnym problemie. Co więcej, rozwijają pamięć, spostrzegawczość i logiczne myślenie. Warto pamiętać, że łamigłówka powinna być dostosowana do wieku i umiejętności dziecka – wyzwanie przekraczające umiejętności nigdy nie gwarantuje dobrej zabawy i przyjemności. Rozwiązywanie skomplikowanych zagadek przynosi dużo satysfakcji, jeśli towarzyszą temu inne osoby. Wspólna burza mózgów to świetny pomysł na budowanie relacji z najbliższymi, a obecność rodzica z pewnością przyda się, gdy zadanie jest dla dziecka szczególnie wymagające. Dużą zaletą łamigłówek jest to, że są niezwykle wciągające – dlatego też gwarantują dobrą zabawę dla każdego. 

Najlepsza łamigłówki dla dzieci – propozycje gier 

Wybierając łamigłówkę dla dziecka, należy koniecznie zwrócić uwagę na jego wiek, formę gry oraz atrakcyjność wizualną. Jakie są najciekawsze propozycje takich produktów?

  • CzuCzu: zagadki dla dzieci – łamigłówka jest dostępna w kilku wersjach, dedykowanych różnym grupom wiekowym. Karty z 150 zagadkami są łatwe do przenoszenia, stąd są doskonałą opcją na rodzinny piknik. Zagadki przedstawione są w postaci kolorowych i zabawnych ilustracji, co znacznie zwiększa ich atrakcyjność dla malucha. Rozwiązywanie zagadek w tej formie to świetny sposób na ćwiczenie koncentracji, pamięci i spostrzegawczości u dzieci.
  • IUVI Games: układanka przestrzenna Happy Cube Expert – to rodzaj łamigłówki składającej się z 6 różnokolorowych elementów, które dziecko powinno ułożyć w kostkę. Rozwiązanie trójwymiarowej zagadki wymaga koncentracji i zdolności do przestrzennego myślenia. Happy Cube Expert to propozycja dla bardziej zaawansowanych graczy, którzy zmierzyli się już z niejedną łamigłówką! 
  • Vilac: dwuosobowa gra Tangram Battle – kultowa układanka Tangram przeznaczona dla dwóch graczy. Osoba, która pierwsza ułoży wyzwanie z karty, jest zwycięzcą danej rundy. 
  • Bigjigs Toys: drewniana tablica matematyczna ułamki Fractions Tray – zabawka inspirowana Montessori, która edukuje i pozwala na szybkie poznawanie ułamków. Kolorowe, drewniane elementy pomagają dziecku zwizualizować zagadnienia matematyczne w prosty sposób. 
  • Plan Toys: wieża Hanoi Lucas Tower – jest doskonałym treningiem dla mózgu malucha – nadaje się dla dzieci powyżej 3. roku życia. 

Łamigłówka dostosowana do wieku dziecka

Łamigłówki uczą i bawią, dlatego też są jedną z najlepszych form rozrywki, którą można zaproponować rozwijającemu się dziecku. Jak dostosować grę do wieku dziecka? Dla najmłodszych najlepsze będą łamigłówki w formie puzzli, układanek lub klocków logicznych, które rozwijają koordynację ręka-oko oraz wyobraźnię. Starszym dzieciom można zaproponować bardziej skomplikowane łamigłówki – matematyczne, logiczne oraz puzzle trójwymiarowe.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.