Kiedy warto uczyć dziecko samodzielnego czytania?

Kiedy warto uczyć dziecko samodzielnego czytania?

W dzieciństwie na każdego malucha czeka wiele wyzwań – jest to m.in. stawianie pierwszych kroków, nauka mówienia czy nabycie umiejętności płynnego czytania. Tak jak chodzenie, czy komunikacja werbalna przychodzą dziecku dość naturalnie, tak z czytaniem jest nieco inaczej – to rodzice decydują o tym, czy w ręce malucha trafi mała książeczka. Kiedy jest na to najlepszy moment? Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, stąd warto je obserwować i proponować mu aktywności, które będą w zasięgu jego możliwości. Dowiedz się, kiedy jest odpowiedni czas na naukę samodzielnego czytania. 

Czytanie – jakie korzyści przynosi dziecku?

Nauka czytania to krok milowy w dziecięcym rozwoju. Sięganie po dziecięcą literaturę szybko rozwija umiejętności językowe oraz znajomość gramatyki, co przekłada się na sukcesy w edukacji szkolnej i rozumienie wielu zadań. Co więcej, czytanie rozwija wyobraźnię oraz kształtuje zdolność wyciągania wniosków i myślenia krytycznego. Szeroki wybór książek na sklepowych półkach jest czymś niewyobrażalnym – dzięki temu maluch może mieć w swoim pokoiku pozycje zgodne z jego zainteresowaniami, dostosowane do wieku oraz na różny nastrój i porę dnia (np. książeczki na dobranoc). 

Nauka samodzielnego czytania – kiedy ją rozpocząć?

Choć wielu rodziców chciałoby jednoznacznej odpowiedzi, na temat odpowiedniego wieku do samodzielnej nauki czytania – rozwiązanie jest nieco bardziej skomplikowane. Według specjalistów najsilniejszy rozwój zdolności językowych przypada na 4-5 r. ż. dziecka. W tym wieku maluchy są na etapie edukacji wczesnoszkolnej i dobrze rozumieją ogólne zasady czytania. Część rodziców decyduje się na uczenie swojego dziecka czytać nawet wcześniej! Czy są ku temu jakieś przeciwskazania? Najważniejsze jest, aby maluch wykazywał chęci do takiej aktywności. Robienie czegoś wbrew jego woli może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Warto pamiętać, że nauka samodzielnego czytania to proces długotrwały, wymagający cierpliwości zarówno od opiekunów, jak i maluchów. 

Nauka samodzielnego czytania – co może być pomocne?

Pierwsze książeczki kontrastowe i materiałowe to opcja dobra nawet dla niemowląt. Takie pozycje zazwyczaj nie zawierają tekstu – wypełniają je fascynujące ilustracje, które skutecznie i na długo przyciągają dziecięcą uwagę. Warto pamiętać, że nawyk czytania i sięgania po taką formę aktywności można kształtować od najmłodszych lat. Dla dzieci powyżej 2. r.ż. doskonałym pomysłem jest zestaw do nauki czytania, stworzony przez polską markę CzuCzu. W takim komplecie maluch znajdzie 6 składanych książeczek, 88 kartoników z literkami, kolorowe obrazki i proste wyrazy do nauki czytania. W zestawie znajdują się także wskazówki dla rodziców, którzy mają decydujący głos, co do wyboru konkretnej metody nauki czytania. 

Słownik obrazkowy – czym jest? 

Kolejną, niezwykle ciekawą propozycją do nauki samodzielnego czytania jest słownik obrazkowy. W takiej książeczce dominują przede wszystkim barwne rysunki przedstawiające różne przedmioty codziennego użytku, miejsca, pory roku i czynności – każda z ilustracji jest podpisana, dzięki czemu niewielki słownik sprzyja nauce samodzielnego czytania. Taka książeczka jest dostosowana dla dzieci od 1. r. ż. Do nauki czytania i pisania można wykorzystać także specjalnie zaprojektowane zabawki, np. drewniane klocki przedstawiające alfabet. Poprzez taki produkt dziecko nie tylko może stworzyć fascynujące budowle, ale także oswaja się z literami i tworzeniem słów. Jak widać, profesjonalne zabawki mają ogromną moc edukacyjną i rozwijają wiele ważnych umiejętności u najmłodszych. 

Nauka czytania poprzez zabawę 

Chcesz, żeby Twoje dziecko uczyło się samodzielnego czytania? Pokaż mu, że świat książek to fascynująca i ciekawa przygoda. Aby rozbudzić dziecięcą pasję do tej aktywności, warto rozważyć wspólne wieczory z czytaniem. Początkowo maluch będzie głównie słuchaczem i obserwatorem, jednak z czasem książeczka wpadnie w jego małe rączki. Warto pamiętać, że dzieci potrzebują wsparcia i zachęty autorytetu – wtedy chętnie podejmują się wyzwań. Nie ma uniwersalnej zasady co do odpowiedniego czasu na naukę czytania, jednak warto wiedzieć, że książeczki są dobrym pomysłem nawet dla niemowląt. Im szybciej maluch zacznie przekładać kolejne kartki kolorowej czytanki, tym większe prawdopodobieństwo, że nauka samodzielnego czytania przyjdzie mu dużo łatwiej. 

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.