Kask rowerowy dla dziecka – jak wybrać odpowiedni?

Kask rowerowy dla dziecka – jak wybrać odpowiedni?

Sporty i zabawy ruchowe są dobre dla zdrowia dziecka – pod warunkiem, że rodzice lub opiekunowie dbają o różne aspekty bezpieczeństwa najmłodszych. Jedną z najpopularniejszych aktywności na świeżym powietrzu jest z pewnością jazda na rowerze. Mimo że nie ma odgórnego obowiązku, który narzuca zakładanie kasku w trakcie jazdy, to coraz więcej rodziców świadomie sięga po to akcesorium. Dlaczego? Rower uchodzi za bezpieczną aktywność, jednak nawet największa ostrożność nie zawsze jest w stanie uchronić przed upadkiem – wystarczy niewielki kamień na trasie, aby dziecko straciło kontrolę i panowanie nad pojazdem. Kask rowerowy to skuteczna metoda na zwiększenie ochrony delikatnej główki dziecka. Czym różnią się dostępne na rynku kaski do jazdy na rowerze? Jak wybrać odpowiedni produkt dla swojego dziecka?

Pierwszy kask dla dziecka – maluch jako pasażer w foteliku rowerowym 

Pierwsze rowerowe wycieczki dziecka wyglądają w następujący sposób – maluch siedzi w wygodnym foteliku rowerowym, nie męczy się pedałowaniem i aktywnie podziwia mijane na trasie atrakcje. Co zrobić, aby jazda rowerem z dzieckiem była bezpieczna? Już wtedy warto kupić maluchowi pierwszy kask rowerowy – dzięki temu jego główka jest chroniona w razie ewentualnego upadku czy zderzenia z przedmiotami znajdującymi się w najbliższym otoczeniu. Zakładanie kasku małemu dziecku uczy je dobrych nawyków i przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Aby sporty i aktywność fizyczna były źródłem radości i zdrowia, rozsądne zachowania powinny wejść maluchowi w krew – to właśnie zadaniem rodziców jest wpajanie dziecku ważnych zasad ostrożności. 

Kask do jazdy rowerem – czym się wyróżnia?

Nowoczesny, dziecięcy kask rowerowy zazwyczaj ma specjalną wkładkę, która skutecznie absorbuje uderzenia. Miękka wyściółka wewnątrz akcesorium zapewnia maluchowi najwyższą wygodę. Rowerowy kask dla dziecka można regulować poprzez:

  • pasek z klamrą pod brodą, 
  • pokrętło zmieniające obwód kasku. 

Dzięki dwutorowej regulacji rodzice łatwo mogą dopasować kask rowerowy do rozmiaru głowy dziecka. Poza jego wielkością warto zwrócić uwagę na dostępne wzory i barwy sprzętu – atrakcyjny wygląd kasku może sprawić, że dziecko założy go dużo chętniej. 

Kask ochronny – kiedy warto zakładać go dziecku?

W dzisiejszych czasach dzieci szybko podejmują się nauki jazdy na rowerze. Zwykle zaczynają od stabilnych jeździków z pedałami oraz rowerków biegowych, na których uczą się utrzymywania równowagi. To w tym czasie maluchy próbują swoich sił, urządzają wyścigi z rodzeństwem i rówieśnikami, co nierzadko prowadzi do małych kolizji. Korzystając z rowerka biegowego czy hulajnogi, dziecko powinno być wyposażone w dopasowany kask ochronny. Wybierając profesjonalny sprzęt, można kierować się tym, dla jakiej grupy wiekowej został przeznaczony zdaniem producenta. Jeśli dziecko porusza się na rowerku biegowym coraz szybciej, to warto wybrać kask, który ma odpowiednią wentylację – wśród kasków rowerowych dla dziecka na szczególną uwagę zasługują produkty marki Alpina. Akcesoria rowerowe tej marki mają niezwykle lekką konstrukcję oraz 15 otworów wentylacyjnych, co zapewnia sprawny przepływ powietrza i zapobiega poceniu się główki.

Wybór kasku rowerowego dla dziecka – co jest najważniejsze?

Wybieranie sprzętu, który ma zapewnić dziecku bezpieczeństwo, nie należy do najłatwiejszych zadań. Kupując kask rowerowy dla dziecka, należy uwzględnić kilka niezwykle ważnych aspektów. 

  • Przeznaczenie sprzętu – dziecko będące pasażerem w foteliku powinno mieć kask, który gwarantuje swobodne ułożenie główki w trakcie jazdy. Najlepsze są w tej sytuacji kaski o okrągłym lub owalnym kształcie. Jeśli maluch sam korzysta ze sportowego sprzętu, to można postawić na bardziej skomplikowane i zadziwiające konstrukcje. 
  • Wiek dziecka – starsze dzieci, które mają za sobą już pierwsze rowerowe doświadczenia, mogą nosić nieco cięższe kaski. Najmłodszym dzieciom warto założyć lekki kask, przez co nie będą męczyły się w trakcie jazdy. 
  • Rozmiar kasku i możliwość regulacji – zanim podejmie się decyzje o kupnie konkretnego produktu, należy dokładnie zmierzyć obwód głowy dziecka. Warto wybierać sprzęt z regulacją. 
  • Kształt główki dziecka – kask powinien być dopasowany do konkretnego użytkownika, dlatego że tylko wtedy zapewnia mu niezbędny komfort i bezpieczeństwo. 

Jak zachęcić dziecko do noszenia kasku rowerowego? Najlepiej dać mu własny przykład – wspólna wycieczka rowerowa jest do tego doskonałą okazją!

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.