Jak zorganizować dziecku aktywne wakacje?

Jak zorganizować dziecku aktywne wakacje?

Wakacje są niezwykle ważnym okresem w ciągu roku – to właśnie w tym czasie dzieci i młodzież mają okazję spędzić wartościowy czas i choć na chwilę zapomnieć o szkolnych obowiązkach. Ze względu na słoneczne i długie dni wakacje są doskonałą okazją do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Sprzyjająca pogoda daje możliwość całodniowej zabawy na zewnątrz, co dobrze wpływa zarówno na zdrowie, jak i samopoczucie dzieci. Czy wakacje warto planować? Jakie aktywności warto zaproponować swojemu dziecku, aby pozbyć się rutyny i nudy? Aktywne spędzanie czasu we wakacje niesie za sobą mnóstwo korzyści, dlatego warto zastanowić się nad zabawami i sportami, które można zaproponować swojemu dziecku. 

Aktywność w czasie wakacji – dlaczego warto zaproponować ją dziecku?

Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu przynoszą niezliczoną liczbę korzyści dla zdrowia i rozwoju dziecka. W życiu każdego człowieka sporty i aktywność spełniają następujące funkcje: 

 • pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, 
 • wzmacniają kondycję fizyczną i siłę mięśni, co w przypadku dzieci wzmacnia prawidłowy rozwój układu kostno-szkieletowego, 
 • wpływają na pracę układu nerwowego, koordynację ruchową oraz równowagę, 
 • poprawiają samopoczucie i regulują nieprzyjemne emocje, 
 • uczą przydatnych umiejętności społecznych – współpracy, komunikacji oraz przestrzegania zasad fair play. 

Poza wpływem na zdrowie dziecka zabawy ruchowe i sport są źródłem doskonałej zabawy i przynoszą wiele radości – dzięki temu są doskonałym pomysłem na wakacyjny czas. 

Wakacyjne zabawy nad wodą – co warto zaproponować dziecku?

Jezioro, basen i morze absolutnie wszystkim kojarzą się z wakacjami. Czy taka forma spędzania czasu jest atrakcyjna dla dzieci? Zdecydowanie tak! Woda zapewnia odpoczynek oraz wiele atrakcji i możliwości aktywnej zabawy. Co więcej, pozwala także na ochłodzenie się w upalny dzień, co jest źródłem ogromnego relaksu. Zabawy w wodzie pozwalają również na rozładowanie napięcia i dają dziecku poczucie beztroski i swobody. Aby urozmaicić maluchowi czas nad wodą, warto wyposażyć go w następujące sprzęty lub gadżety: 

 • ponczo surferskie – zapewni dziecku ciepło po wyjściu z wody, 
 • koło, rękawki lub specjalny pas do pływania, 
 • zestaw do snorkelingu – płetwy, maska i fajka dają dziecku możliwość nurkowania i obserwowania podwodnego świata, 
 • foremki do piasku – kolorowe i ciekawe zestawy umilają dziecku zabawę w piaskownicy lub na plaży. 

Aktywne wakacje – jakie opcje warto zaproponować dziecku?

Aby wakacje były dla dziecka udane, nie muszą wiązać się z dalekimi wyjazdami poza miejsce zamieszkania. Aktywne zabawy ruchowe i sport to propozycje na świetną zabawę – co więcej, można je praktykować na własnym podwórku lub w sąsiedniej okolicy. Warto pamiętać, że obecność specjalistycznego, bezpiecznego sprzętu wpływa na zadowolenie z wykonywanej aktywności oraz jest dla dziecka ciekawe. W zależności od wieku oraz posiadanych umiejętności można zaproponować dziecku wycieczkę rowerową, lub jazdę na hulajnodze, deskorolce i rolkach. W trakcie aktywności ruchowych należy także zadbać o bezpieczeństwo – w trakcie jazdy dziecko powinno być wyposażone w kask ochronny, wygodną odzież, która nie krępuje ruchów oraz ochraniacze na kolana i łokcie. 

Wakacyjne aktywności – jak urozmaicić dziecku czas? 

Wakacje to czas, w którym nuda jest niedopuszczalna, dlatego też warto zaproponować dziecku różne aktywności. W tej kwestii warto kierować się tym, jakie możliwości niosą warunki pogodowe. Konieczne jest także uwzględnienie zainteresowań dziecka oraz aktualnego nastroju i preferencji. Poza klasycznymi sportami i zabawami dobre pomysły na aktywne wakacje to: 

 • rzucanie do celu – świetną i bezpieczną dla dziecka opcją jest, np. tarcza z magnetycznymi rzutkami, 
 • czas na trampolinie – wraz z początkiem wiosny wiele rodzic inwestuje w profesjonalną trampolinę ogrodową, która daje dziecku możliwość dobrej zabawy na świeżym powietrzu, 
 • gra w boule – podręczny zestaw z drewnianą grą zręcznościową Boules Active można zabrać na wycieczkę, czy do parku, co urozmaica całą aktywność, 
 • zabawa z latającym dyskiem frisbee. 

Planując aktywne wakacje, warto postawić na odpowiednie dla wieku dziecka aktywności. Niezwykle ważne jest to, aby dostarczyć mu także czas na odpoczynek, który służy regeneracji. Aktywne wakacje są doskonałą okazją na to, by rodzice uczestniczyli w zabawach i sportach co nie tylko wzmocni motywację dziecka do ruchu, ale także wpłynie na budowanie silnych relacji między członkami rodziny.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.