Jak zadbać o bezpieczeństwo na placu zabaw?

Jak zadbać o bezpieczeństwo na placu zabaw?

Huśtawki, drabinki, ścianka wspinaczkowa i kolorowa karuzela nigdy nie nudzą się dzieciom. Plac zabaw to atrakcyjne miejsce dla każdego malucha – jest chętnie odwiedzane niezależnie od pory roku, jeśli tylko warunki pogodowe na to pozwalają. Dla bezpieczeństwa pociech zwykle wesołe harce są kontrolowane przez stojących obok rodziców. Dzieci bardzo często mają w sobie ogromne pokłady energii, które można łatwo rozładować na świeżym powietrzu, bawiąc się w berka z rówieśnikami. W pogodny dzień na terenie placu zabaw zwykle jest obecna duża gromadka dzieci i dość spory hałas – chwila nieuwagi opiekunów w takim przypadku może prowadzić do różnych konsekwencji. Jakie warunki bezpieczeństwa powinien spełniać plac zabaw? Co powinni zrobić rodzice, aby ich dziecko mogło nieprzerwanie cieszyć się chwilami radości na świeżym powietrzu?

Bezpieczny plac zabaw – na co należy zwrócić uwagę przy projekcie?

Kwestia bezpieczeństwa obiektu jest ważna od samego początku projektowania placu. Aby stworzyć miejsce przyjazne małym dzieciom, należy zadbać o najdrobniejsze detale. W projekcie trzeba uwzględnić m.in. takie aspekty jak:

  • lokalizacja placu zabaw, 
  • liczba obiektów małej architektury, 
  • wskazania dotyczące urządzeń zabawowych, 
  • możliwość zacienienia w upalny dzień, 
  • rodzaj nawierzchni bezpiecznej do zabawy – obecność materiałów syntetycznych (guma) oraz naturalnych (piasek, żwirek).

Sam projekt na idealny plac zabaw nie wystarczy – niezwykle ważne jest to, jak skrupulatni będą pracownicy w trakcie budowy. Nawet drobne błędy lub brak rzetelności może przynieść opłakane skutki dla bezpieczeństwa małych użytkowników. Podczas montażu placu zabaw wymagana jest koncentracja i profesjonalizm.

Projekt placu a ogrodzenie 

Istnieją różne rodzaje placów zabaw – zarówno prywatne, jak i publiczne, należące do gminy, czy konkretnego przedszkola. Takie obiekty mogą być usytuowane w różnych miejscach. Najważniejsze jest, aby projektując miejsce bezpiecznej zabawy zadbać o odległość placu zabaw od ruchliwej ulicy – takie usytuowanie nie tylko zapewni maluchom odpowiednią ciszę, ale także zabezpieczy w chwili, gdy dziecko będzie przebywało w pobliżu. Kolejnym, niezwykle ważnym aspektem jest ogrodzenie placu zabaw. Niezależnie od rodzaju konstrukcji (metalowa, drewniana) obiekt powinien mieć płotek lub bezpieczną siatkę, która będzie wyznaczała dzieciom możliwy teren zabawy. 

Regulamin placu zabaw – dlaczego warto go przestrzegać?

Spędzanie czasu w każdym miejscu, czy obiekcie rządzi się pewnymi zasadami. Podobnie jest w przypadku takich, które służą dzieciom do zabawy – dlatego też na specjalnej tablicy zwykle można dostrzec dobrze widoczny i czytelny regulamin placu zabaw. Zadaniem rodziców jest informowanie dzieci o tym, w jaki sposób powinna przebiegać bezpieczna zabawa. Co więcej, opiekunowie powinni też wskazać maluchom, jakie zachowania są niedopuszczalne – warto porozmawiać z dzieckiem na temat potencjalnych konsekwencji. Rodzice co jakiś czas powinni zwrócić uwagę na stabilność oraz stan techniczny wyposażenia placu zabaw – jeśli tylko zauważą pewne usterki lub niebezpieczne elementy, to niezwłocznie muszą skontaktować się z podmiotem, który odpowiada za bezpieczeństwo tego miejsca. Regulamin placu nie zawsze jest widoczny i zrozumiały dla dzieci, które naukę czytania mają jeszcze przed sobą. W tej sytuacji rodzice mają zadanie specjalne, aby wytrwale przypominaćpociechom obowiązujące zasady. Jeśli korzystanie z placu zabaw wymaga ukończenia określonego wieku, to lepiej wyposażyć malucha w bezpieczne zabawki imitujące wyposażenie obiektu, np. drewniane kółka gimnastyczne lub zjeżdżalnię do bujaka Montessori.

Inspekcje placów zabaw – dlaczego są ważne?

Aktualnie wiele firm oferuje profesjonalne kontrole placów. Ich zadaniem jest przede wszystkim podniesienie standardów dotyczących budowy i administracji placu zabaw. Warto pamiętać, że przegląd obiektu wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo dzieci, stąd inwestycja w fachową kontrolę jest wręcz bezcenna. Maluchy nie zawsze są w stanie przewidzieć potencjalne konsekwencje swoich zachowań, takich jak korzystanie niezgodne z przeznaczeniem wyposażenia. Jeśli rodzice chcą, żeby ich dziecko bawiło się w sposób bezpieczny, to powinni przede wszystkim je obserwować i udzielać mu wskazówek na temat dobrych zachowań – wtedy plac zabaw będzie dla niego bezpiecznym miejscem.

Jakie zabawki warto zabrać na plac zabaw?

Ulubione zabawki dzieci można poznać po tym, że są zabierane dosłownie wszędzie – do przedszkola, na spotkanie z przyjacielem, a także na przydomowy plac zabaw. Które z nich nadają się do zabawy na świeżym powietrzu? Oto kilka przykładowych propozycji: 

  • piłki sensoryczne, 
  • zestaw pachołków do zabawy, 
  • tarcza z magnetycznymi rzutkami, 
  • silikonowe cyfry do nauki liczenia. 

Akcesoria i gadżety dziecięce mogą urozmaicić czas spędzany na świeżym powietrzu. Na plac zabaw warto zabrać zabawki wytrzymałe, które wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.