Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na drodze?

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka na drodze?

Żeby doszło do nieszczęśliwego wypadku, nie trzeba wiele. W jakich okolicznościach dochodzi do nich najczęściej? Miejscem, które wymaga zachowania szczególnej ostrożności, jest droga i chodnik. Zdarza się, że dzieci w wieku szkolnym, które opanowały już znajomość podstawowych zasad bezpieczeństwa, niekiedy same przechodzą przez pasy, więc są uczestnikami ruchu drogowego. W innych sytuacjach maluchy przemieszczają się na rowerze, hulajnodze lub rolkach – w małych miejscowościach, gdzie ma specjalnej ścieżki wytyczonej na tego typu aktywności, dzieci powinny wiedzieć, jak zadbać o siebie i jakich zachowań należy się wystrzegać. Przekonaj się, co może być pomocne w zadbaniu o niezbędne bezpieczeństwo dziecka. 

Odpowiednia widoczność dziecka – jak ją osiągnąć?

Zapewnienie odpowiedniej widoczności dziecka na drodze jest kluczowe dla jego bezpieczeństwa. W jaki sposób to osiągnąć? Doskonałym pomysłem jest ubieranie dziecka w jaskrawe kolory, które są łatwo zauważalne przez innych uczestników ruchu drogowego. Jest to szczególnie ważne w warunkach słabej widoczności, np. o świecie, zmierzchu lub w wyjątkowo pochmurny dzień. W jaką odzież i akcesoria najlepiej wyposażyć dziecko? Oto najlepsze pomysły:

  • kamizelki odblaskowe – cenione przede wszystkim za to, że pokrywają duży obszar ciała, 
  • opaski odblaskowe – warto założyć je na ramieniu, nadgarstku lub kostce dziecka,
  • plecaki z odblaskami – dobre rozwiązanie dla dzieci, które wybierają się na wycieczkę lub chodzą już do szkoły, 
  • kaski rowerowe z naklejkami odblaskowymi – nie tylko zwiększają widoczność dziecka na drodze, ale także mają atrakcyjny, kolorowy wygląd i zapewniają ochronę głowy w przypadku zderzenia lub nieszczęśliwego upadku. 

Gdy pogoda jest kapryśna, warto ubrać dziecko w całoroczny kombinezon przeciwdeszczowy oraz elastyczne kalosze z odblaskowymi elementami, które sprawią, że maluch będzie łatwo dostrzegalny przez innych, nawet z dużej odległości. 

Dziecięce ochraniacze – kiedy warto je stosować?

Dziecięce ochraniacze są niezbędnym elementem dla dzieci, które lubią spędzać aktywnie wolny czas na rolkach, hulajnodze czy rowerze. Dzięki takiemu wyposażeniu ryzyko kontuzji lub zranienia przy upadku na drodze jest dużo mniejsze. Niestety nie da się całkowicie uniknąć nieszczęśliwych zdarzeń, szczególnie jeśli dziecko dopiero uczy się takich aktywności. Dziecięce ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki warto kupić w zestawie – produkty zaprojektowane specjalnie dla dzieci oferuje m.in. marka Roces. Profesjonalne akcesoria stworzone z trwałych materiałów spełniają funkcję amortyzującą i ograniczają ból w razie upadku. 

Kask ochronny dla dziecka – jak wybrać odpowiedni?

Kask ochronny dla dziecka jest kluczowym elementem, zapewniającym bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze czy hulajnodze. Wybierając odpowiedni kask, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, należy uwzględnić przeznaczenie sprzętu – dzieci, które są pasażerami w foteliku rowerowym, powinny nosić kaski o okrągłym lub owalnym kształcie, co zapewnia im swobodne ułożenie głowy podczas jazdy. Starsze dzieci, które opanowały już umiejętność jazdy na rowerze, mogą nosić nieco cięższe kaski. Przy wyborze konkretnego produkty należy zwrócić uwagę na rozmiar kasku oraz możliwość regulacji – w tym celu przed zakupami należy zmierzyć obwód głowy dziecka. Tylko dopasowane akcesoria ochronne mogą zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. 

Bezpieczeństwo dziecka na drodze a rola rodziców 

Opiekunowie, którzy chcą, by ich pociecha była bezpieczna na drodze, powinni uczyć ją i przekazywać wiedzę na temat istotnych zasad ruchu drogowego już od najmłodszych lat. Dzięki temu dziecko wie, jak zachować się, przechodząc przez pasy, czy jadąc rowerem. Do zrozumienia zasad, które panują na drodze, mogą przydać się także zabawki, np. zestaw znaków drogowych lub książeczka „Jedź! Jedź! Stój!” marki Babaryba, która w przyjazny sposób tłumaczy działanie sygnalizacji świetlnej.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.