Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Codzienne szczotkowanie zębów nie jest ulubionym zajęciem małych dzieci. Gdy kilkulatek ląduje na fotelu dentystycznym, a stomatolog przeprowadza wywiad na temat codziennej higieny jamy ustnej – często wychodzi na jaw, że rodzice mają ogromne trudności z przekonaniem dziecka do tego rytuału. Regularne i prawidłowe szczotkowanie z dodatkiem pasty chroni malucha przed rozwojem schorzeń, takich jak próchnica zębów, która zbiera duże żniwo w tej grupie wiekowej. O higienę jamy ustnej należy dbać od najmłodszych lat, stąd świadomi rodzice codziennie kontrolują swoje dzieci zapytaniem o umyte zęby po śniadaniu i przed położeniem się do snu. 

Nawyk mycia zębów – jak wyrobić go u dziecka?

Do mycia zębów dzieci trzeba wielokrotnie przekonywać i namawiać. Bardzo często same prośby opiekunów nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Dlatego też rodzice muszą wykazać się pewną dozą pomysłowości, aby skutecznie zachęcić dziecko do dokładnego szczotkowania, jak tylko pojawią się pierwsze zęby malucha. Warto pamiętać, że w przypadku przedszkolaków trzeba zastosować zupełnie inne sposoby, niż te kierowane do dzieci, które niedługo wkroczą w wiek nastoletni. Kiedy jest najlepszy czas na kształtowanie nawyku dbania o higienę jamy ustnej? Czy powinno się myć zęby niemowlakowi? Pierwszy ząbek jest przesłanką do tego, by kupić dziecku szczoteczkę. Taki sprzęt do mycia zębów powinien mieć: 

  • główkę odpowiedniej wielkości, 
  • delikatne, miękkie włosie, które nie będzie podrażniało dziecięcych dziąseł. 

Czas mycia zębów – jak kształtować dobre nawyki związane z higieną? 

Określenie zasad dotyczących mycia zębów dziecka jest jednym z najskuteczniejszych metod, jakie mogą zastosować rodzice. Codzienny harmonogram z przypomnieniem może zawisnąć na ścianie w dziecięcym pokoju lub na lodówce w kuchni. Wyznaczenie konkretnych godzin także ma znaczenie w kształtowaniu nawyku codziennego mycia zębów. Dla maluchów poniżej 1. roku życia doskonałym pomysłem może okazać się szczoteczka treningowa, czyli produkt, który ma nauczyć dziecko mycia pierwszych ząbków. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich tworzyw i konstrukcji szczoteczka masuje delikatne dziąsła, co skutecznie redukuje ból przede wszystkim w trakcie burzliwego ząbkowania. Wybierając akcesoria dla malucha, warto zadbać o to, aby były dla niego atrakcyjne wizualnie. Na szczęście producenci najlepszych gadżetów dziecięcych wiedzą, jakie wzory i kolory zastosować, by skraść serca najmłodszych! 

Czynność mycia zębów – jaka szczoteczka zachęci najmłodszych?

Szczoteczka powinna być dostosowana do wieku dziecka. Aby uprzyjemnić mycie zębów, dzieciom powyżej 3. roku życia można zakupić grającą szczoteczkę elektryczną. W trakcie szczotkowania maluch ma możliwość wybrać wesołą piosenkę, która sprawi, że rutynowe mycie zębów będzie dla niego formą przemiłej zabawy. Warto pamiętać, że maluch chętnie podejmuje się aktywności, które są wykonywane przez rodzica lub opiekuna – największy autorytet w jego życiu. Wykorzystując ten fakt, warto znaleźć czas na wspólne mycie zębów. Co więcej, dziecko dużo chętniej wykonuje czynności, jeśli może zrobić to zupełnie samodzielnie – maluch może być odpowiedzialny, np. za to, by na szczoteczkach (swojej i rodzica) wylądowała odpowiednia ilość pasty. I to nie byle jakiej! Najlepsza będzie w ulubionym kolorze oraz ze smakiem, który jest atrakcyjny dla malucha. 

Gadżety do mycia zębów – jakie warto wybrać?

Czy codzienne szczotkowanie musi być nudne i nieprzyjemne dla malucha? W trakcie mycia zębów rodzic może wyposażyć malucha w nietypowe gadżety, które dodadzą dziecku motywacji do codziennego rytuału. Jedną z propozycji, którą warto rozważyć, jest książeczka wielofunkcyjna Little Rabbit Dentist. Lektura zawiera kilka wciągających opowieści z życia króliczka dentysty. Wykonana z dbałością książeczka jest dobrym pomysłem do czytania przed snem lub w trakcie codziennego szczotkowania. Taki produkt odgrywa ważną rolę edukacyjną – przy wyborze czytanki lub bajki należy wybierać te, które niosą dziecku pewne lekcje i wskazówki na co dzień. Prawidłowe mycie zębów przychodzi z wiekiem, jednak warto pamiętać, że im szybciej maluch zacznie praktykować codzienny rytuał, tym szybciej poprawi swoje umiejętności. Trening czyni mistrza – również w myciu zębów!

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.