Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Brak chęci do jedzenia to popularny problem, z którym na co dzień mierzą się rodzice małych dzieci. Zdarza się, że po upływie długiego czasu oraz zachętach całej rodziny talerz malucha nadal pozostaje pełny. Dlaczego prawidłowe odżywianie jest tak ważne na tym etapie życia? Dziecko, które nie je, jest narażone na wystąpienie niedoborów witamin, mikroelementów oraz makroelementów. Brak składników odżywczych w stadium rozwoju może mieć daleko idące skutki dla najważniejszych układów organizmu – nerwowego, kostno-szkieletowego oraz odporności. Co robić, kiedy dziecko nie ma chęci do jedzenia? Jaką taktykę powinni przyjąć rodzice? Przede wszystkim należy potraktować ten problem poważnie – wtedy zaangażowanie opiekunów i wybrane metody zachęcające dziecko do jedzenia mogą okazać się skuteczne. 

Niechęć do jedzenia u dziecka – skąd się bierze?

Dzieci niesamowicie różnią się od siebie, stąd nie można powiedzieć o jednej przyczynie ich niechęci do spożywania posiłków. Większość maluchów ma ulubiony pokarm, który chcą spożywać bez jakichkolwiek ograniczeń. Niestety monotonna dieta nie jest dobrym rozwiązaniem dla rozwijającego się dziecka. Wprowadzanie nowych pokarmów na talerz najmłodszych jest niezwykle trudne, jednak z dużą wytrwałością i kreatywnością rodziców można zdziałać prawdziwe cuda. Aby rozwiązać problem niejadka, w pierwszej kolejności należy znaleźć jego przyczynę. Najczęściej małe dzieci nie chcą jeść z powodu:

  • mało atrakcyjnego wyglądu potrawy,
  • nieprzyjemnego zapachu lub faktury dania, 
  • strachu przed próbowaniem nowych rzeczy – mała otwartość na doświadczenia, 
  • niewłaściwych nawyków żywieniowych i słabo zbilansowanej diety – najgorszą sytuacją jest spożywanie przez dziecko dużej ilości mocno przetworzonych pokarmów oraz słodyczy.

Zła dieta u dziecka może być przyczyną problemów z otyłością lub niedowagą, które wymagają interwencji specjalistów, np. dietetyka lub psychologa. Co więcej, nadmiar słodyczy w diecie prowadzi do szybkiego rozwoju próchnicy. 

Rozbudzenie chęci do jedzenia u dziecka – jakie są sprawdzone sposoby?

Budowanie właściwych nawyków żywieniowych u dziecka wymaga wytrwałości – wielu dorosłych potrzebuje czasu, by przestawić się na nowy sposób funkcjonowania, tym bardziej jest to niezbędne w przypadku maluchów. Jakie zachowania powinien wybierać rodzic, aby jego dziecko miało więcej chęci do jedzenia?

  • Dawanie dziecku przykładu – najmłodsi uczą się przede wszystkim przez obserwację. Widząc rodzica jedzącego warzywa w trakcie obiadu, mają dużo więcej chęci, by zacząć go naśladować. W końcu jest on najlepszym przyjacielem i największym autorytetem w życiu dziecka. 
  • Ograniczenie przekąsek między posiłkami – podjadanie jest częstą przyczyną braku apetytu u dziecka w trakcie obiadu czy kolacji. Nie chodzi o to, by całkowicie zabronić mu spożywania przekąsek. Jeśli maluch odczuwa głód, to warto dać mu zdrowszą niż chipsy czy batoniki alternatywę, np. kawałki owoców lub warzywa z hummusem. 
  • Podawanie atrakcyjnie wyglądających potraw – dzieci lubią kolory. Zielone placuszki ze szpinaku, galaretka z owocami lub kanapkowy statek to idealne propozycje, by zachęcić malucha do jedzenia. 
  • Możliwość podjęcia decyzji – warto regularnie pytać o dziecięce preferencje dotyczące posiłków. Strzelanie w ciemno, jakie danie chętnie zje dziecko, mija się z celem. Aby ułatwić sobie zadanie z robieniem zakupów, można ustalić z dzieckiem jadłospis obiadowy na cały tydzień. Maluch może uwzględnić go na magnetycznej tablicy edukacyjnej, która przypomina klasyczny kalendarz – wtedy żadne danie nie będzie dla niego zaskoczeniem! 
  • Serwowanie odpowiednich porcji – przydatne mogą okazać się specjalnie zaprojektowane dla dzieci naczynia. Wśród nich ciekawszą propozycją są silikonowe zestawy obiadowe z przyssawką, które nadają się dla dzieci rozpoczynających samodzielne jedzenie. Na tym etapie nie obejdzie się bez porządnego śliniaka silikonowego z kieszonką lub bawełnianego z długimi rękawami.
  • Zabawki imitujące gotowanie i serwowanie posiłków – kształtowanie zdrowych nawyków nie musi mieć miejsca bezpośrednio przy kuchennym stole. Filcowe jedzenie w formie sałatki, wiklinowy koszyk z warzywami lub owocami oraz drewniany zestaw do tworzenia zdrowych kanapek to doskonałe propozycje zabawek, które potajemnie zachęcają dzieci do sięgania po zdrowe przekąski. 

Dzieci w wieku szkolnym – co powinny jeść między zajęciami?

Kontrola tego, co jedzą dzieci chodzące do szkoły, jest dużo trudniejsza, niż w przypadku maluchów, które cały czas są pod opieką rodziców. Mimo edukacji żywieniowej na wysokim poziomie wciąż zdarza się, że dzieci przynoszą w plecakach słodkie batoniki i chipsy. Zadaniem rodziców jest wyposażenie pociechy w zdrowe i pełnowartościowe przekąski, które można bezpiecznie trzymać w plecaku. Do spakowania pożywnego śniadania i przekąsek przydadzą się: 

  • pojemnik na przekąski, 
  • termos lub stalowa butelka termiczna do napojów, 
  • praktyczna śniadaniówka.

Niechęć do jedzenia – jak zwalczyć ją u dziecka? 

Istnieje wiele skutecznych sposobów, by zachęcić dziecko do jedzenia. Wspólne gotowanie i spożywanie posiłków może okazać się kluczowe! Dodatkowo rodzice powinni wykazywać się dużą kreatywnością w trakcie przygotowania dań dla dziecka – ładne, pachnące potrawy są dużo chętniej wybierane przez najmłodszych.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.