Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Dzieci i dorośli często chętnie podejmują się aktywności, które nie sprawiają im większych trudności. Oczywiście analogicznie jest z zajęciami trudnymi – takich zdecydowanie unika się w swoim czasie wolnym. Aby maluchy poznawały świat i rozwijały się na różnych płaszczyznach, wyzwania są niezbędne! Jak pokonać niechęć do trudnych zajęć? Jakie aktywności wymagają szczególnej zachęty ze strony dorosłego? Dzieci, które niedawno rozpoczęły naukę w szkole, często mają ogromną niechęć do czytania – jest to jeden z najpopularniejszych problemów, z którym spotykają się rodzice. Płynne czytanie sprawia maluchom niemałe trudności, a poprawa umiejętności wymaga od dziecka zaangażowania i regularnych ćwiczeń. Bez względu na poziom umiejętności dziecko potrzebuje stałej zachęty od rodziców, opiekunów czy nauczycieli. 

Pierwsza czytanka – kiedy jest dobry moment na naukę czytania? 

Według programu edukacyjnego naukę czytania rozpoczynają sześcio- i siedmioletnie dzieci. Zgodnie z tym co mówią pedagodzy, optymalnym wiekiem do nauki czytania jest 4-5 lat, czyli nieco wcześniej niż to wynika z systemu edukacji. Nauka czytania, tak jak stawianie pierwszych kroków, czy wypowiedzenie pierwszego słowa to kwestia indywidualna – dzieci w tym samym wieku mogą znacznie różnić się umiejętnością rozpoznawania liter lub czytania. Należy to zaakceptować i zadbać, by dziecko po żadnym pozorem nie traciło zainteresowania tą aktywnością. Jeśli maluch niechętnie sięga po czytankę, dlatego że nie zna wszystkich literek, to warto wyposażyć go w specjalne zabawki, które pomogą opanować tę wiedzę poprzez zabawę. Propozycje do nauki liter, które warto rozważyć to: 

  • naturalne, drewniane klocki alfabet,
  • walizka z literkami i tablicą magnetyczną, 
  • magnesy na lodówkę (alfabet), 
  • drewniane koraliki literki. 

Dziecko, które zna cały alfabet, dużo chętniej podejmuje się czytania, a wspomniana aktywność przychodzi mu dużo łatwiej. Zabawy z literkami to również doskonała okazja na spędzenie czasu z rodzicami lub starszym rodzeństwem, którzy umiejętność czytania mają w małym paluszku. 

Codzienny rytuał czytania – budowanie nawyków i tworzenie sprzyjającej do czytania atmosfery 

Dlaczego czytanie jest ważne? Ta aktywność wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, dlatego że kształtuje ważne umiejętności poznawcze, zwiększa wyobraźnię i kreatywność oraz poszerza zasób słownictwa. Pierwszym krokiem w zachęcaniu dziecka do czytania jest stworzenie odpowiedniej atmosfery, która zainspiruje malucha do sięgnięcia po książkę. Warto zacząć od zaaranżowania przytulnego kącika do czytania, w którym dziecko poczuje się komfortowo i swobodnie. Jeśli maluch nie ma w swoim pokoju specjalnego regału na książki, to warto zainwestować w klasyczne półki  – dziecko powinno mieć swobodny dostęp do książek, aby samo mogło wybierać tytuły, które najbardziej mu odpowiadają. Co jeszcze sprawdzi się w dziecięcym kąciku do czytania? Nie powinno zabraknąć w nim koca, miękkich poduszek oraz czegoś do siedzenia – doskonałym pomysłem jest nowoczesna pufa relaksacyjna. Rodzice, którzy codziennie spędzają czas w czytankowym kąciku, są największą inspiracją i zachętą dla swojego dziecka. 

Książki dostosowane do wieku i zainteresowań – jak wybrać? 

W zachęcaniu maluchów do czytania niezwykle ważny jest dobór odpowiednich książek. Dzieci powinny mieć dostęp do różnorodnej literatury, w której znajdą coś, co ich fascynuje. Książki zawsze należy dopasować do wieku i zainteresowań dziecka – wtedy rodzice mają gwarancję, że poruszane w czytankach zagadnienia będą dla dziecka zrozumiałe i przyjemne. Kupując literaturę dla malucha w wieku szkolnym, warto zwrócić uwagę na ilustracje – to często one są największą zachętą do zajrzenia na książkową półkę. Książki, które powinny znaleźć się w dziecięcym pokoju to: 

  • książeczki typu pop-up – doskonałe dla najmłodszych, wyposażone w ruchome elementy, które przyciągają uwagę każdego malucha, 
  • elementarz Montessori – poza czytaniem pomaga dziecku w zdobywaniu wiedzy, 
  • książki szybkoschnące, przeznaczone do kąpieli, 
  • wieczorynki, które wyciszą i otulą dziecko przed snem, 
  • książki przygodowe, przyrodnicze lub fantasy – przeznaczone dla starszych dzieci. 

Wspólne czytanie z dzieckiem – czy warto?

Warto pamiętać, że czytanie książek może być wspaniałą okazją do wspólnych rozmów i budowania relacji z dzieckiem. Zachęcanie malucha do zadawania pytań i dyskusji na temat przeczytanej treści wpływa na rozwijanie umiejętności językowych oraz krytycznego myślenia. Codzienne czytanie z dzieckiem to nawyk, który warto kształtować – nie minie dużo czasu, a maluch sam zacznie sięgać po ulubione książki.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.