Dzieci i dorośli często chętnie podejmują się aktywności, które nie sprawiają im większych trudności. Oczywiście analogicznie jest z zajęciami trudnymi – takich zdecydowanie unika się w swoim czasie wolnym. Aby maluchy poznawały świat i rozwijały się na różnych płaszczyznach, wyzwania są niezbędne! Jak pokonać niechęć do trudnych zajęć? Jakie aktywności wymagają szczególnej zachęty ze strony dorosłego? Dzieci, które niedawno rozpoczęły naukę w szkole, często mają ogromną niechęć do czytania – jest to jeden z najpopularniejszych problemów, z którym spotykają się rodzice. Płynne czytanie sprawia maluchom niemałe trudności, a poprawa umiejętności wymaga od dziecka zaangażowania i regularnych ćwiczeń. Bez względu na poziom umiejętności dziecko potrzebuje stałej zachęty od rodziców, opiekunów czy nauczycieli.
Pierwsza czytanka – kiedy jest dobry moment na naukę czytania?
Według programu edukacyjnego naukę czytania rozpoczynają sześcio- i siedmioletnie dzieci. Zgodnie z tym co mówią pedagodzy, optymalnym wiekiem do nauki czytania jest 4-5 lat, czyli nieco wcześniej niż to wynika z systemu edukacji. Nauka czytania, tak jak stawianie pierwszych kroków, czy wypowiedzenie pierwszego słowa to kwestia indywidualna – dzieci w tym samym wieku mogą znacznie różnić się umiejętnością rozpoznawania liter lub czytania. Należy to zaakceptować i zadbać, by dziecko po żadnym pozorem nie traciło zainteresowania tą aktywnością. Jeśli maluch niechętnie sięga po czytankę, dlatego że nie zna wszystkich literek, to warto wyposażyć go w specjalne zabawki, które pomogą opanować tę wiedzę poprzez zabawę. Propozycje do nauki liter, które warto rozważyć to:
- naturalne, drewniane klocki alfabet,
- walizka z literkami i tablicą magnetyczną,
- magnesy na lodówkę (alfabet),
- drewniane koraliki literki.
Dziecko, które zna cały alfabet, dużo chętniej podejmuje się czytania, a wspomniana aktywność przychodzi mu dużo łatwiej. Zabawy z literkami to również doskonała okazja na spędzenie czasu z rodzicami lub starszym rodzeństwem, którzy umiejętność czytania mają w małym paluszku.
Codzienny rytuał czytania – budowanie nawyków i tworzenie sprzyjającej do czytania atmosfery
Dlaczego czytanie jest ważne? Ta aktywność wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, dlatego że kształtuje ważne umiejętności poznawcze, zwiększa wyobraźnię i kreatywność oraz poszerza zasób słownictwa. Pierwszym krokiem w zachęcaniu dziecka do czytania jest stworzenie odpowiedniej atmosfery, która zainspiruje malucha do sięgnięcia po książkę. Warto zacząć od zaaranżowania przytulnego kącika do czytania, w którym dziecko poczuje się komfortowo i swobodnie. Jeśli maluch nie ma w swoim pokoju specjalnego regału na książki, to warto zainwestować w klasyczne półki – dziecko powinno mieć swobodny dostęp do książek, aby samo mogło wybierać tytuły, które najbardziej mu odpowiadają. Co jeszcze sprawdzi się w dziecięcym kąciku do czytania? Nie powinno zabraknąć w nim koca, miękkich poduszek oraz czegoś do siedzenia – doskonałym pomysłem jest nowoczesna pufa relaksacyjna. Rodzice, którzy codziennie spędzają czas w czytankowym kąciku, są największą inspiracją i zachętą dla swojego dziecka.
Książki dostosowane do wieku i zainteresowań – jak wybrać?
W zachęcaniu maluchów do czytania niezwykle ważny jest dobór odpowiednich książek. Dzieci powinny mieć dostęp do różnorodnej literatury, w której znajdą coś, co ich fascynuje. Książki zawsze należy dopasować do wieku i zainteresowań dziecka – wtedy rodzice mają gwarancję, że poruszane w czytankach zagadnienia będą dla dziecka zrozumiałe i przyjemne. Kupując literaturę dla malucha w wieku szkolnym, warto zwrócić uwagę na ilustracje – to często one są największą zachętą do zajrzenia na książkową półkę. Książki, które powinny znaleźć się w dziecięcym pokoju to:
- książeczki typu pop-up – doskonałe dla najmłodszych, wyposażone w ruchome elementy, które przyciągają uwagę każdego malucha,
- elementarz Montessori – poza czytaniem pomaga dziecku w zdobywaniu wiedzy,
- książki szybkoschnące, przeznaczone do kąpieli,
- wieczorynki, które wyciszą i otulą dziecko przed snem,
- książki przygodowe, przyrodnicze lub fantasy – przeznaczone dla starszych dzieci.
Wspólne czytanie z dzieckiem – czy warto?
Warto pamiętać, że czytanie książek może być wspaniałą okazją do wspólnych rozmów i budowania relacji z dzieckiem. Zachęcanie malucha do zadawania pytań i dyskusji na temat przeczytanej treści wpływa na rozwijanie umiejętności językowych oraz krytycznego myślenia. Codzienne czytanie z dzieckiem to nawyk, który warto kształtować – nie minie dużo czasu, a maluch sam zacznie sięgać po ulubione książki.