Jak wygląda funkcjonowanie sensoryczne niemowlaka?

Jak wygląda funkcjonowanie sensoryczne niemowlaka?

Okres niemowlęcy to intensywny czas przemian w funkcjonowaniu dziecka. Na tym etapie życia zmysły malucha stale się kształtują oraz wzajemnie uzupełniają – terminem, który doskonale opisuje to zjawisko, jest tzw. integracja sensoryczna. Taka zdolność pozwala na rozumienie docierających bodźców, które mogą być pochodzenia wewnętrznego (ciało) lub zewnętrznego (otoczenie). Dlaczego prawidłowe funkcjonowanie zmysłów jest tak ważne w rozwoju człowieka? Dzięki niezaburzonej integracji sensorycznej dziecko poprawnie funkcjonuje na płaszczyźnie emocjonalnej, psychicznej czy ruchowej. Co więcej, w sytuacji pojawienia się konkretnego bodźca, maluch rozumie go i może odpowiednio na niego zareagować. Przekonaj się, jak wygląda funkcjonowanie sensoryczne niemowlęcia oraz w jaki sposób skutecznie je wspierać. 

Niemowlę – w jaki sposób poznaje świat?

Dzieci eksplorują świat za pomocą różnych zmysłów – dotykają, smakują i zachwycają się zapachem! W początkowych miesiącach życia organizm dziecka stale się rozwija. Dlatego też zmysły malucha funkcjonują inaczej niż w przypadku starszych dzieci. Co koniecznie należy wiedzieć o zdolnościach sensorycznych na tym etapie życia? Dowiedz się, jak działają poszczególne zmysły niemowlęcia. 

  • Dotyk – jego funkcjonowanie kształtuje się jeszcze na etapie prenatalnym, stąd reakcja na bodźce przychodzi dzieciom naturalnie. Poprzez ten zmysł maluch odczuwa m.in. ciepło, które jest związane z bliskością drugiej osoby i poczuciem bezpieczeństwa. 
  • Wzrok – nie jest całkiem rozwinięty, ale umożliwia dziecku dostrzeganie kształtów i mocno kontrastowych barw (połączenie czerni i bieli). Co więcej, aby maluch mógł skupić uwagę na konkretnym przedmiocie, konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości – najlepiej o 20-30 cm. 
  • Słuch – jest zmysłem, który intensywnie rozwija się już w trakcie ciąży. Dlatego też maluch po urodzeniu zna kojący głos matki. 

Dodatkowo można wyróżnić m.in. zmysł smaku, węchu czy równowagi – ten ostatni rozwija się w pierwszych miesiącach życia i umożliwia dziecku stawianie pierwszych kroków.  

Jak wspierać rozwój zmysłów dziecka?

Zastanawiasz się, co usprawni funkcjonowanie i prawidłowy rozwój Twojego dziecka? Doskonałym sposobem są nowoczesne zabawki sensoryczne – takie produkty to efektywne narzędzia, które stymulują różnorodne zmysły malucha. Dzięki nim do malucha docierają różne bodźce wzrokowe i słuchowe, a to wszystko w atmosferze miłej zabawy. W sklepach dziecięcych dostępne są także akcesoria i zabawki, które wspierają rozwój koordynacji ruchowej, co wpływa na powodzenie w nauce chodzenia czy opanowanie bardziej skomplikowanej jazdy na rowerze. Opiekunowie, którym zależy na prawidłowym rozwoju swojego dziecka, powinni postawić na nowoczesne i przemyślane produkty, które nie tylko dostarczają maluchowi radości, ale wspierają go w codziennych postępach i nabywaniu nowych umiejętności. 

Rozwój sensoryczny – jakie akcesoria i zabawki wybrać?

Jakie produkty wspierają rozwój zmysłów niemowlaka? Oto propozycje, które warto podarować dziecku: 

  • mata aktywnościowa z zawieszkami sensorycznymi, 
  • miękkie kostki sensoryczne, 
  • przytulanka sensoryczna, 
  • silikonowy gryzak z wypustkami, 
  • zawieszka do smoczka, 
  • materiałowa książeczka kontrastowa, 
  • kauczukowe piłki sensoryczne, 
  • drewniana grzechotka. 

Zabawki i gadżety dla niemowlaka mogą wspierać jego rozwój – przy wyborze akcesoriów dla dziecka, warto skorzystać z oferty marek, które oferują bezpieczne i atrakcyjne dla niemowlęcia produkty. 

Zaburzenia integracji sensorycznej u niemowląt – co robić?

Jeśli dziecko ma duży kłopot z przetwarzaniem docierających do niego informacji, to istnieje duże prawdopodobieństwo pewnych zaburzeń integracji sensorycznej. Można je rozpoznać m.in. po trudnościach z wykonywaniem precyzyjnych ruchów, koncentracją oraz ogólnym przebodźcowaniem. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja ze specjalistą – najlepiej udać się do pediatry lub psychologa dziecięcego. Zdiagnozowane trudności w funkcjonowaniu zmysłów nie są dla dziecka ostatecznym wyrokiem – w takich okolicznościach specjalista może zalecić specjalną terapię integracji sensorycznej, która opiera się na precyzyjnie dobranych ćwiczeniach lub zabawach. Dzięki temu dziecko z czasem lepiej przetwarza i reaguje na to, co dzieje się w jego otoczeniu.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.