Jak tworzy się przywiązanie dziecka?

Jak tworzy się przywiązanie dziecka?

Codzienny trud wkładany w wychowanie dziecka nabiera dużo większego znaczenia, gdy rodzic dostrzega dziecięce przywiązanie. To właśnie dzięki silnej więzi maluch ma odpowiednie środowisko do tego, by poprawnie rozwijać się na różnych płaszczyznach – fizycznej, emocjonalnej i społecznej. Wielu opiekunów zastanawia się, jak budować przywiązanie i co sprawia, że pomost między dzieckiem a rodzicem jest solidny. Co jest najważniejsze w tym aspekcie? Bliskość czy ilość poświęcanego czasu? A może wypowiadane przez autorytet dziecka słowa? Przekonaj się, jak tworzyć silną więź od najmłodszych lat. 

Przywiązanie – czym jest?

O przywiązaniu możemy mówić, gdy między dwojgiem ludzi istnieje głęboka, emocjonalna więź, która daje prawdziwe poczucie bezpieczeństwa i stabilność. Jest to szczególnie ważne w życiu dziecka, które na co dzień ma przed sobą wiele wyzwań i stale potrzebuje obecności osoby, która jest dyspozycyjna i godna zaufania. Psychologiczną koncepcję przywiązania zaproponował m.in. John Bowlby. Zgodnie z jego teorią więź między opiekunem a dzieckiem ma nieoceniony wpływ nie tylko na teraźniejszość malucha, ale także na jego funkcjonowanie w dorosłości. Dowiedz się, na jakie aspekty życia wpływa przywiązanie w życiu najmłodszych: 

  • radzenie sobie w stresujących sytuacjach,
  • samoocena, 
  • zaufanie do innych, 
  • umiejętność budowania zdrowych relacji z innymi ludźmi. 

Zgodnie z tą teorią wrażliwość na potrzeby dziecka oraz dostępność opiekunów sprawiają, że maluch postrzega siebie jako kogoś, kto zasługuje na miłość oraz wierzy w szczerze intencje ludzi wokół. Co jeśli rodzice nie są dostępni lub lekceważą potrzeby pociechy? W takich okolicznościach dziecko (a w przyszłości dorosły) nie wierzy, że zasługuje na bezwarunkową miłość. Co więcej, taka osoba uważa ludzi z własnego otoczenia za niewartych zaufania. 

Przywiązanie dziecka – jak je budować? 

Przywiązanie ze strony dziecka obserwuje się już od pierwszych tygodni życia. Między 5. a 8. tygodniem na twarzy niemowlęcia pojawia się pierwszy uśmiech w reakcji na obecność opiekuna. W kolejnych miesiącach maluch coraz częściej wyraża tęsknotę za bliskimi i wykazuje pewną niechęć do obcych. W przypadku dzieci powyżej 2. roku życia ogromne znaczenia na przywiązanie ma jakość interakcji z opiekunem. Co to oznacza? Zadaniem rodziców lub bliskich jest zapewnienie maluchom dużej dawki radości i stymulacji przez zabawę – według naukowców to jeden z najważniejszych aspektów więziotwórczych na tym etapie życia. Jak zatem spędzać z dzieckiem czas w wartościowy sposób? 

Tworzenie przywiązania – jak być blisko dziecka?

Bycie z dzieckiem na co dzień to najlepszy sposób na zacieśnienie więzi. Niestety wielu rodziców w ciągu dnia ma ograniczony czas – głównie ze względu na wykonywany zawód i różne inne obowiązki. Tym bardziej, planowanie czasu z dzieckiem powinno być przemyślane i interesujące. Jakie aktywności mogą być dobrym sposobem na budowanie przywiązania?

  • Wspólna zabawa – na zewnątrz, w domu lub podczas kąpieli. Dobra zabawa może towarzyszyć w najprostszych czynnościach – nawet w trakcie wspólnego mycia zębów. W tym aspekcie warto wyposażyć dziecko w gadżety i interesujące akcesoria, takie jak grająca szczoteczka elektryczna czy kolorowy proszek do kąpieli, które umilą wykonywanie rutynowych zajęć. 
  • Nauka nowych umiejętności – ciekawe świata dziecko jest zachwycone wiedzą i umiejętnościami dorosłych. Dlatego też rodzice są doskonałymi towarzyszami do nauki jazdy na rowerze i rozwijania dziecięcych pasji. 
  • Gry i układanki – są sposobem na frajdę i ciekawe interakcje z opiekunami. Puzzle, planszówki czy gry edukacyjne powinny być dostosowane do wieku i możliwości dziecka – dzięki temu maluch będzie czerpał z nich prawdziwą przyjemność. 
  • Przygody – gry terenowe lub wycieczki nad morze i w góry to świetne pomysły na budowanie silnej więzi ze starszym dzieckiem. Planując wyjazd poza dom rodzinny, należy koniecznie wyposażyć malucha we wszystkie niezbędne akcesoria – plecak, okulary przeciwsłoneczne, strój kąpielowy z filtrem UV czy lunchbox na przekąski. 

Przywiązanie i bliskość kształtują osobowość dziecka już od pierwszych miesięcy życia – warto zdać sobie sprawę z tego, że obecność i zaangażowanie rodzica to prawdziwy klucz do silnej i satysfakcjonującej relacji.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.