Jak stymulować inteligencję dziecka?

Jak stymulować inteligencję dziecka?

Każdy człowiek rodzi się z pewnym bagażem zasobów – jednym z nich jest inteligencja. Dzięki niej jest się zdolnym do nauki, rozumienia pojęć, adaptowania do zmian oraz rozwiązywania problemów – tych prostych, jak i naprawdę złożonych. Zdolność ta przejawia się również w myśleniu logicznym i abstrakcyjnym. Na inteligencję składa się wiele umiejętności – to oznacza, że w różny sposób można stymulować jej rozwój. Czy ćwiczenie tej zdolności u najmłodszych ma sens? Przekonaj się, jak skutecznie stymulować inteligencję dziecka, aby szybko dostrzec rezultaty treningu!

Inteligencja – o jakich zdolnościach mowa?

Osoby inteligentne dużo lepiej radzą sobie w życiu – dotyczy to zarówno rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji, jak i sukcesów na ścieżce zawodowej. Ta zdolność przydaje się człowiekowi nieustannie – podobnie jest w życiu najmłodszych. Dzieci o wysokiej inteligencji szybciej przyswajają nowy materiał, a nauka zazwyczaj przychodzi im z łatwością. Co więcej, rozwijanie tej zdolności wpływa także na pamięć – ze wzrostem inteligencji można mówić o większej pojemności i szybkości pamięci. Inne zdolności, które usprawniają codzienne funkcjonowanie to zdolność do koncentracji oraz umiejętność przewidywania i planowania. Wszystkie wymienione aspekty sprawiają, że dziecko łatwiej rozumie rzeczywistość wokół oraz szybciej adaptuje się do naturalnych w życiu zmian. 

Inteligencja – rodzaje oraz możliwości rozwoju

Istnieje wiele definicji inteligencji – każda z nich odwołuje się do nieco innych zdolności. Ciekawą koncepcję zaproponował amerykański psycholog, Howard Gardner, który wyróżnił 8 możliwych rodzajów tej zdolności. Dowiedz się, z czym są związane poszczególne elementy składowe i w jaki sposób rozwijać je u dziecka. 

  • Inteligencja lingwistyczna – odpowiada za efektywne korzystanie z języka, zarówno w piśmie, jak i mowie. Aby ją rozwijać, warto zachęcać dziecko do czytania, pisania, oraz grania w gry słowne. Wiele produktów wspierających taki rozwój oferuje marka CzuCzu. 
  • Inteligencja logiczno-matematyczna – to umiejętność rozumowania dedukcyjnego i analitycznego. Doskonałym sposobem na jej kształtowanie są gry logiczne oraz różne zadania matematyczne. Do rozwoju tego podtypu inteligencji doskonale nadają się łamigłówki, np. stworzone specjalnie na wycieczkę, m.in. podróżne łamigłówki 50 IQ od marki The Purple Cow. 
  • Inteligencja przestrzenna – pozwala dziecku na odnalezienie się w przestrzeni oraz wizualizacje umysłowe. Taką zdolność można rozwijać przez klocki lub inne zabawki konstrukcyjne lub malowanie. 
  • Inteligencja muzyczna – pozwala na odbiór, przeżywanie oraz tworzenie muzyki. Aby ją rozwijać, warto włączać dziecku różnorodne melodie oraz pokazywać ciekawe instrumenty muzyczne, na których będzie mogło zagrać swój pierwszy koncert. 
  • Inteligencja kinestetyczna – odnosi się przede wszystkim do kontrolowania własnego ciała. Można ją rozwijać poprzez sport, taniec czy wesołe podskoki na trampolinie. 
  • Inteligencja interpersonalna – polega na rozumieniu emocji innych i adekwatnej reakcji na nie. Ten rodzaj zdolności nabywa się m.in. w trakcie sportowych gier zespołowych lub planszówek kooperacyjnych. 
  • Inteligencja intrapersonalna – pozwala na definiowanie i regulowanie własnych stanów emocjonalnych. Można rozwijać ją poprzez nowoczesne układanki o emocjach, sensoryczne gniotki i historie – ciekawą propozycją jest nowoczesna bajka dźwiękowa „Mały smok i emocji tłok” od Harperkids.
  • Inteligencja naturalistyczna – to umiejętność interakcji ze środowiskiem naturalnym. Aby ją rozwijać, warto wybierać się na częste spacery oraz obserwować przyrodę i zwierzęta przez lornetkę czy lupę.

Podróżne gry logiczne – czy warto je wypróbować?

Rozwijanie inteligencji nie polega na wykonywaniu trudnych zadań, które nie dają dziecku żadnej przyjemności. Aby dostrzec efekty treningu, wystarczy wypróbować ciekawsze formy tradycyjnej zabawy, np. gry logiczne, w których konieczne jest odnalezienie lub dopasowanie brakującego elementu. Dzięki nim ćwiczy się zarówno pamięć, jak i spostrzegawczość malucha. Wiele interesujących planszówek czy łamigłówek występuje w formacie kieszonkowym – dzięki temu można zabrać je do auta, na piknik czy do poczekalni.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.