Jak rozwijać kreatywność u dziecka?

Jak rozwijać kreatywność u dziecka?

Współcześnie kreatywność jest niezwykle pożądaną cechą – niewiele trzeba szukać, aby znaleźć w internecie różne kursy czy książki na ten temat. Taką zdolność warto rozwijać od najmłodszych lat. Dzięki kreatywności maluchy łatwo tworzą nowe pomysły, a w przypadku napotkania na swojej drodze jakiegoś problemu, potrafią znaleźć skuteczne rozwiązania. Jest to cecha przydatna nie tylko w trakcie zabawy czy tworzenia prac plastycznych – kreatywność to zdolność, której potrzebujemy na co dzień. Twórcze podejście pozwala dziecku przełamać utarte schematy i wyznaczone ramy – to oznacza, że efekt podjętych działań (praca plastyczna, zamek z piasku) może mieć niepowtarzalny i wyjątkowy charakter.

Kreatywność – do czego może przydać się dziecku?

Twórczość można rozwijać – zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Kreatywność warto kształtować już od pierwszych lat życia, dlatego że ta cecha wpływa na różne obszary funkcjonowania dziecka. Co tak naprawdę daje taka zdolność?

  • Wpływa na powodzenie myślenia abstrakcyjnego.
  • Sprzyja znajdowaniu rozwiązań w trudnych sytuacjach lub zwyczajnych zagadkach logicznych.
  • Pozwala na wyrażenie swojej indywidualności – w sztuce, poezji lub tańcu, 
  • Pobudza wyobraźnię, która może przydać się w zadaniach twórczych (praca plastyczna, zajęcia artystyczne) lub przy nauce zagadnień ścisłych w szkole (chemia, fizyka). 

Kreatywność można rozwijać na wiele różnych sposobów. Najważniejsze jest to, aby okazywać dziecku wsparcie i stale je zachęcać – krytyczna uwaga lub brak docenienia wysiłku może zniechęcić najmłodszych i stać się blokadą do twórczych działań. Akceptacja pomysłów dziecka jest w tym aspekcie niezbędna. 

Zabawki kreatywne – dlaczego warto podarować je najmłodszym?

Twórcza zabawa przynosi dziecku nie tylko wiele wesołych chwil, ale także jest świetną okazją do wielopłaszczyznowego rozwoju. Jaką zabawkę można nazwać kreatywną? Jest to produkt o unikalnym designie, który rozwija dziecięcą wyobraźnię i pomysłowość. Wiele modeli zabawek kreatywnych oddziałuje także na dziecięce zmysły i rozwój sensoryczny. Co więcej, takie propozycje edukują i uczą wyszukiwania wspólnych połączeń, co przydaje się dzieciom również na etapie edukacji szkolnej. Profesjonalne produkty są dalekie od gotowych rozwiązań – to dziecko poprzez swoją wyobraźnię i intuicję samo podejmuje decyzje co do sposobu zabawy. 

Kreatywne zabawki – jakie wybrać?

Które zabawki doskonale rozwijają twórczość u dziecka? Poznaj najciekawsze propozycje produktów do kształtowania kreatywności.

  • Przytulanki – są dobrą i bezpieczną opcją dla najmłodszych. Miękkie maskotki o różnych kształtach i kolorach mogą być uczestnikami wymyślonej przez dziecko zabawy. Z ich pomocą można przygotować wesoły teatrzyk dla najbliższych członków rodziny. Pięknie zaprojektowane pluszaki dla dzieci oferuje firma Jellycat. 
  • Zestaw sensorycznych gniotków – lepkie, wypełnione powietrzem piłeczki mogą być łączone ze sobą w różny sposób, co daje dziecku wiele możliwości zabawy. Taka aktywność poza rozwijaniem twórczości wpływa również na regulację emocji, redukcję napięcia i pogłębienie koncentracji. 
  • Kolorowanka – może występować w gigantycznym formacie (100 cm x 70 cm), co pozwala na jednoczesne zaangażowanie wielu osób. Wspólna praca, generowanie pomysłów i tworzenie jednej wizji to doskonałe pole do rozwijania kreatywności. Ciekawe produkty do zajęć plastycznych (wydzieranki, kolorowanki, plakaty) w swoim asortymencie posiada marka OMY. 
  • Zestaw Playmobil – wyglądem przypomina produkty marki Lego, jednak w tym przypadku dziecko otrzymuje gotowe modele pojazdów, domów i postaci, wraz z licznymi dodatkami. Dzięki różnym elementom maluchy mogą wykreować świat, zgodnie ze swoją własną wizją. 
  • Gry edukacyjne – łączą zabawę z nauką. Do pobudzania wyobraźni doskonale nadają się nowoczesne planszówki. Do takich propozycji należy np. gra edukacyjna Diversity Hotel od marki Miniland. 

Kreatywność to cecha, dzięki której można rozwiązać wiele problemów, dlatego warto rozwijać ją od najmłodszych lat. Do treningu twórczości przydadzą się dziecku nowoczesne zabawki kreatywne – ćwiczenie przydatnej umiejętności przebiega wtedy w atmosferze dobrej zabawy.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.