Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Nauka nowych rzeczy należy do niezwykle ekscytujących przeżyć. W dzieciństwie istnieje całe mnóstwo przełomowych momentów, kiedy dziecko robi coś po raz pierwszy. Za udaną próbą zawsze idzie radość – zarówno samego malucha, jak i opiekunów, którzy bacznie wspierali i obserwowali go w trakcie wszystkich zmagań. Jednym z wyzwań, które stoi przed rodzicami malucha, jest to, by nauczyć dziecko jeździć na rowerze. Warto pamiętać, że przeważnie już 4-latki są gotowe do rozpoczęcia pierwszych zmagań! Zanim wystartuje się z prawdziwymi ćwiczeniami, warto dopytać malucha o jego preferencje – wiek nie zawsze jest dobrym wyznacznikiem. Dziecko musi przede wszystkim wyrażać chęć do podjęcia nowego wyzwania. Tylko wtedy można ze spokojem zacząć naukę jazdy na rowerze. 

Wiek dziecka – jaki jest dobry do nauki jazdy na rowerze?

Jeszcze nie tak dawno pierwszy rower dziecko otrzymywało około 6-tego roku życia. Aktualnie ten trend diametralnie się zmienił i dużo młodsze maluchy stają się posiadaczami sprzętu rowerowego. Dlaczego? Na rynku, zarówno w sklepach sportowych, jak i dziecięcych dostępne są różne rozwiązania, które mają rozwijać u dzieci umiejętności jazdy. 3 lata to zdecydowanie zły pomysł na pierwszy rower – ale tylko jeśli chodzi o jego standardową wersję. Do nauki samodzielnej jazdy mogą przydać się:

  • rowerek biegowy, 
  • zabawkowy rowerek z 4 kółkami, 
  • klasyczny rower z dodatkiem bocznych kółek, 
  • uchwyt do prowadzenia rowerku dla rodzica. 

Każde z wymienionych rozwiązań uwzględnia odmienny etap nauki. Na każdym z nich ważne jest, aby zainteresowanie dziecka rowerem nie malało, a rosło! 

Rowerek biegowy – dlaczego to skuteczna metoda nauki jazdy?

Jazda na rowerze dwukołowym wymaga utrzymywania równowagi – nikt nie rodzi się z taką umiejętnością. Aby ułatwić dzieciom naukę jazdy, warto wybrać odpowiedni do tego sprzęt. Który przyda się najbardziej? Z pewnością na rowerku biegowym dziecko zdobędzie najwięcej przydatnych umiejętności. Takie modele są wyposażone w 2 kółka, jednak nie mają klasycznego napędu – to nogi dziecka odgrywają tutaj największą robotę! Rowerek biegowy może szybko nauczyć dziecko, jak utrzymywać równowagę. Ile zazwyczaj trwa nauka jazdy? Nie ma tu ściśle określonych ram i schematów. Najważniejsze, aby rodzic miał wspierającą postawę i z ekscytacją wchodził z malcem w kolejny etap nauki. 

Model nauki jazdy – pierwszy rower z napędem 

Gdy dziecko opanuje utrzymywanie równowagi – rodzice mogą wyposażyć zdeterminowanego malucha w lekki rower z napędem. Sprzęt powinien być dostosowany do nauki jazdy, np. poprzez miękkie pianki na elementach metalowych, które zabezpieczają dziecko przed uderzeniem w trakcie upadku. Pozwólmy dziecku wybrać model, który spodoba mu się wizualnie! Niezwykle istotne jest, aby wybrać taki, który jest odpowiednio wysoki i duży – dzieci uczą się jazdy w różnym wieku, a dostosowany sprzęt zapewni im komfort w trakcie nauki. Modele dostępne w sklepach dziecięcych posiadają także możliwość odkręcenia bocznych kółek, dzięki czemu dziecko ma rower, który będzie towarzyszył mu przez dłuższy czas. Na klasycznym rowerku najważniejsza jest nauka pedałowania – na początku dzieci robią to dość chaotycznie, jednak z czasem ich ruchy są coraz płynniejsze i precyzyjne. Jak następnie powinna wyglądać nauka jazdy? Gdy maluch opanuje pracę z napędem, to warto spróbować pozbyć się bocznych kółek. 

Jak nauczyć dziecko samodzielnej jazdy?

Rodzic dziecka uczącego się jazdy na rowerze powinien być dla niego wsparciem – przyda się szczególnie w momencie odkręcenia bocznych kółek! Dobrym pomysłem jest, aby opiekun wspomógł utrzymywanie równowagi roweru specjalnym kijem, uchwytem lub popychaczem. W momencie, kiedy dostrzegalne są postępy i maluch sam dba o każdy aspekt jazdy, to pozwólmy dziecku zapieczętować swoją naukę jazdy na rowerze. 

Gadżety na rower dla dziecka 

Dziecko ma już dużo pewności siebie na swoim rowerku? To pora na wzbogacenie jego sprzętu! Co przyda się najbardziej? Z pewnością dzwonki i alternatywne sygnały alarmujące, które uczą dziecko kultury jazdy i komunikacji z innymi rowerzystami na ścieżce rowerowej. Wycieczka rowerowa jest doskonałym pomysłem na spędzanie czasu na świeżym powietrzu – zarówno z bliskimi, jak i rówieśnikami. Nie istnieje jedna, skuteczna metoda nauki jazdy na rowerze, dlatego warto dostosować ją do wieku i możliwości dziecka.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.