Mikołaj
Mikołaj

Mikołaj

Pochodzenie i znaczenie imienia

Imię Mikołaj wywodzi się z greki, gdzie składa się z dwóch części: „nikē”, oznaczającej zwycięstwo, oraz „laos”, co można przetłumaczyć jako lud lub ludzie. Całość, „Nikolaos”, była więc rozumiana jako „zwycięzca wśród ludzi” lub „ten, który zwycięża z ludem”. Imię to jest używane w wielu krajach w różnych wariantach i ma długą tradycję także w Polsce. Znane jest również ze swoich świątecznych konotacji – Mikołaj kojarzony jest głównie ze świętym Mikołajem, czyli św. Mikołajem z Miry, biskupem znanym ze swojej szczodrości i czynienia dobra.

Popularność imienia w Polsce

W Polsce imię Mikołaj należy do dość popularnych imion męskich. Od lat osiemdziesiątych XX wieku obserwuje się wzrost liczby dzieci ochrzczonych tym imieniem. Szczególnym momentem, od którego zauważalny jest wyraźny przyrost popularności tego imienia, są lata dziewięćdziesiąte. Współcześnie Mikołaj jest często wybierany przez rodziców dla swoich synów, utrzymując pozycję w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych imion męskich w kraju.

Znani nosiciele imienia

Imię Mikołaj nosiło wielu znaczących ludzi w historii oraz współczesności. Do najbardziej znanych postaci o tym imieniu należy wspomniany już św. Mikołaj, patron dzieci, marynarzy i podróżników, ale także Mikołaj Kopernik, polski astronom, który sformułował teorię heliocentryczną. W historii Polski pojawiają się również inne ważne postacie noszące to imię, takie jak Mikołaj Rej – jeden z prekursorów polskiego odrodzenia literackiego. Współczesną sławą cieszą się także sportowcy, artyści czy politycy o imieniu Mikołaj, co potwierdza ponadczasowy charakter tego imienia.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.