Mariola
Mariola

Mariola

Pochodzenie i znaczenie imienia Mariola

Imię Mariola to żeńska forma imienia Mario, które jest zdrobnieniem od Maryja. Pochodzi od łacińskiego imienia Maria, które ma wiele możliwych źródeł. Najpopularniejsze teorie wskazują na pochodzenie hebrajskie, od słów 'maryam’ czy 'miryam’, co w zależności od interpretacji może oznaczać „ukochana”, „pani”, „gorycz”, „buntowniczka” lub „pragniona dzieckiem”. W Polsce imię Mariola pojawiło się niedawno, bo dopiero w XX wieku, jako bardziej nowoczesna wersja popularnego imienia Maria.

Popularność imienia Mariola w Polsce

W Polsce imię Mariola stało się popularne w latach 60. i 70. XX wieku. Z czasem jego popularność zaczęła maleć, jednak nadal sporadycznie pojawia się wśród nowo narodzonych dzieci. Obecnie imię to nosi wiele kobiet w średnim wieku. Statystyki pokazują, że w pierwszych dekadach XXI wieku imię Mariola nie znajduje się w czołówce najczęściej nadawanych imion dla dziewcząt, ustępując miejsca innym, często bardziej modnym wariantom imienia Maria, takim jak np. Maja czy Marysia.

Cechy charakteru i znaczenie kulturowe

O osób noszących imię Mariola często mówi się, że są serdeczne, pracowite i posiadają silną wolę. W literaturze czy filmie postacie o tym imieniu mogą być przedstawiane jako osoby o ciepłej i opiekuńczej naturze, co ma związek ze skojarzeniami z imieniem Maria, będącym symbolem matczynej miłości i troski. Imię Mariola wykorzystywane jest także w różnego rodzaju dziełach kultury, co przyczynia się do jego utrwalenia w świadomości społecznej jako imienia o określonych konotacjach i symbolice.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.