Franciszek
Franciszek

Franciszek

Znaczenie i pochodzenie imienia

Imię Franciszek ma swoje korzenie w języku łacińskim, wywodzi się od słowa „Franciscus”, które oznacza „Franka” lub „należącego do ludu Franków”. W średniowieczu za pośrednictwem Włoch rozprzestrzeniło się w Europie. W Polsce jest znane od XIII wieku. Imię to zyskało na popularności przede wszystkim dzięki działalności św. Franciszka z Asyżu, założyciela zakonu franciszkanów, patrona zwierząt i ekologów, który wiele lat swojego życia poświęcił pomocy ubogim oraz chorym.

Popularność imienia w Polsce

W Polsce imię Franciszek od wielu lat cieszy się stabilną popularnością. Jego renesans przypada na ostatnie lata, kiedy to znowu stało się modne nadawanie dzieciom tradycyjnych imion. Zainteresowanie imieniem Franciszek wzrosło również po wyborze papieża Franciszka w 2013 roku. Co więcej, statystyki Głównego Urzędu Statystycznego odnotowują, że Franciszek należy do jednych z częściej wybieranych imion dla nowo narodzonych chłopców w Polsce.

Pochodne formy imienia i znani imiennicy

Odmianą imienia Franciszek jest m.in. Franco, François, Francesco czy Frank. W Polsce spotkać można również zdrobnienia i inne warianty, takie jak Franek, Franiek czy Franio. Do znanych nosicieli tego imienia należą liczne postacie historyczne i współczesne, m.in. Franciszek Ferdynand (arcyksiążę austriacki), Franciszek Piątek (piłkarz) czy Franciszek Smuda (trener piłkarski). Na uwagę zasługuje również światowej sławy dyrygent i kompozytor Franciszek Lessel czy w dziedzinie literatury – Franciszek Fenikowski, polski pisarz i publicysta.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.