Czesława
Czesława

Czesława

Pochodzenie i znaczenie imienia Czesława

Imię Czesława wywodzi się z języka słowiańskiego i składa się z dwóch członów: „czesć” (czystość, honor) oraz „sław” (sława, sławni). W dosłownym tłumaczeniu, imię to oznacza więc „ta, która cieszy się sławą ze względu na swą czystość lub honor”. Jest to typowo żeńska forma imienia Czesław, które jest używane przede wszystkim w Polsce oraz krajach, w których mieszka polska mniejszość. Mimo że obecnie imię to nie jest jednym z najpopularniejszych, to posiada długą tradycję w polskiej kulturze.

Popularność i nosicielki imienia

Czesława była szczególnie popularna w okresie przedwojennym, a jej popularność systematycznie spadała w drugiej połowie XX wieku. Obecnie jest to imię rzadko nadawane dzieciom, co wiąże się z tendencją do poszukiwania przez rodziców nowoczesnych lub mniej typowych imion dla swoich pociech. Wśród znanych osób noszących imię Czesława można wymienić Czesławę Miłosz, która była siostrą noblisty Czesława Miłosza. Imię to nosiła również Czesława Kwoka – jedna z ofiar Holocaustu, której portret wykonany przez Wilhelma Brasse stał się jednym z symboli tragedii Auschwitz.

Kalendarz imienin

Imieniny Czesławy obchodzone są głównie 25 czerwca, jednak różne źródła podają także inne daty, jak choćby 24 lutego czy 16 kwietnia. Różnorodność dat imienin odzwierciedla niekiedy regionalne tradycje lub lokalne kulty świętych, których imiona były adaptowane do potrzeb i zwyczajów danej społeczności. Jak w przypadku wielu innych imion, dzień świętowania imienin nie jest sztywno ustalony i może być obchodzony w dniu wspomnienia różnych świętych o tym samym lub podobnym imieniu.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.