Artur
Artur

Artur

Pochodzenie i znaczenie imienia Artur

Imię Artur posiada kilka teorii odnośnie swojego pochodzenia. Najczęściej przyjmuje się, że wywodzi się ze staroangielskiego lub celtyckiego. Niektórzy filolodzy wskazują na celtyckie korzenie z możliwym znaczeniem „niedźwiedź” lub „silny jak niedźwiedź”. Inni twierdzą, że może ono pochodzić od rzymskiego nazwiska Artorius, mającego potencjalne koneksje z artis, czyli 'rzemieślnik’. Imię to szczególnie zyskało na popularności dzięki legendzie o Królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu, która rozpropagowała je w średniowiecznej Europie.

Popularność i warianty imienia Artur

W Polsce imię Artur cieszy się umiarkowaną popularnością. Jego największe rozprzestrzenienie nastąpiło w latach 70. i 80. XX wieku. Obecnie jest stosunkowo często nadawane, lecz nie należy do czołówki najpopularniejszych imion. Różne warianty imienia Artur pojawiają się w wielu kulturach – jako Arthur w języku angielskim, Arturo we włoskim i hiszpańskim czy Artturi w fińskim. Znaczenie i wydźwięk imienia są zbliżone w różnych tradycjach, a wszystkie one podkreślają siłę i męstwo osoby, która je nosi.

Znani ludzie o imieniu Artur

Imię Artur noszą osoby znane z różnych dziedzin życia. Wśród nich wyróżnić można pisarza Artura Oppmana, znanego pod pseudonimem Or-Ot, polityka Artura Balazsa, a także sportowców takich jak Artur Boruc, znany piłkarz i bramkarz reprezentacji Polski, czy Artur Szpilka, bokser wagi ciężkiej. Każdy z nich przyczynił się na swój sposób do popularyzacji tego imienia, co potwierdza jego uniwersalność i ponadczasowy charakter.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.