Gry planszowe dla 5-latka – jakie wybrać?

Gry planszowe dla 5-latka – jakie wybrać?

Gry planszowe od wielu lat są kolekcjonowane w wielu domach – zestaw nowoczesnych planszówek doskonale sprawdza się szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi. W chwilach złych warunków pogodowych, które uniemożliwiają spędzanie czasu na świeżym powietrzu, zawsze można zaproponować maluchom ciekawe gry, które na długo przyciągną ich uwagę. W sklepach z artykułami dziecięcymi dostępne są różne rodzaje planszówek, które można dostosować m.in. do wieku graczy, ich zainteresowań oraz liczby członków rodziny. Niewielka, wciągająca gra planszowa może być bez problemu zabrana do poczekalni u lekarza lub na długą podróż samochodem. 

Dlaczego dzieci lubią gry?

Gry planszowe są doskonałą propozycją na zaaranżowanie czasu wolnego. Dzięki ogromnej liczbie produktów dostępnych na rynku planszówkę można dostosować do wieku, posiadanej wiedzy i umiejętności malucha. Produkty przeznaczone dla najmłodszych mają zwykle proste zasady – dzięki oznaczeniom na opakowaniu gry można uniknąć zakupu nieodpowiedniej planszówki. Jakie są najlepsze gry planszowe dla 5-latka? Wybór jest niezwykle szeroki, dlatego że istnieją różne rodzaje gier, co przekłada się m.in. na szacowany czas rozgrywki oraz umiejętności, które są niezbędne do uczestnictwa. 

Popularne gry planszowe – jakie kategorie wybrać dla pięcioletniego dziecka? 

Jakie są najpopularniejsze rodzaje planszówek, które można zaproponować 5-letniemu dziecku?

  • Rodzinne gry planszowe – są dedykowane w szczególności dla młodszych dzieci. Duża liczba graczy jest dobrym pomysłem, jeśli to pierwsza gra malucha. Obserwując opiekunów oraz rodziców dziecko szybko opanuje zasady gry. 
  • Gry planszowe edukacyjne – to dobra metoda na zdobywanie nowej wiedzy. Żadna nauka nie jest tak skuteczna, niż ta poprzez zabawę. Planszówka edukacyjna umożliwia dziecku wielopoziomowy rozwój, m.in. intelektualny, emocjonalny oraz społeczny. 
  • Gry logiczne – czy są odpowiednie dla pięciolatka? Z pewnością! Gra logiczna poza dostarczaniem maluchowi ogromnej ilości frajdy, uczy go różnych funkcji poznawczych (kojarzenie, łączenie faktów) oraz pozytywnie wpływa na rozwój mózgu. 
  • Karcianki – są cenione za swoją prostotę, unikalny design oraz niewielki rozmiar. Gra karciana bez problemu sprawdzi się także na rodzinnym pikniku czy dziecięcych urodzinach. Karty to doskonała gra towarzyska, która może służyć także zacieśnianiu więzi z rodzicami i rówieśnikami. 
  • Gry pamięciowe – wspierają rozwój pamięci dziecka, co pozytywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie oraz naukę szkolną. Kształtowanie funkcji poznawczych malucha w domu przekłada się na łatwość przyswajania materiału w trakcie zajęć lekcyjnych. 
  • Układanki i gry magnetyczne – dzięki nietypowej konstrukcji dają możliwość świetnej zabawy w nietypowych warunkach. Wiele z nich ma formę kieszonkową – stąd warto zabrać grę do auta, pociągu czy na lot samolotem podczas wakacji.

Ulubione gry planszowe – jakie propozycje warto rozważyć?

Klasyczny chińczyk i gra typu memo w pewnym momencie mogą wydać się dziecku nudne. Na szczęście producenci nowoczesnych planszówek oferują zachwycające pod względem fabuły oraz designu gry. Zanim rodzice wybiorą się na zakupy do sklepu dziecięcego, dobrym pomysłem jest sprawdzenie, jakie propozycje uwzględnia ranking gier planszowych. Które planszówki warto pokazać swojemu dziecku? Oto przykładowe propozycje: 

  • gra kooperacyjna „Rok w lesie” – zadaniem gracza jest przygotowanie zapasów na zimę oraz ich ochrona przed wrogiem gawronem, 
  • magnetyczna gra podróżna „Pizza race” – planszowa gra towarzyska, w której uczestnicy ścigają się na pięknej planszy imitującej pizzę,
  • gra pamięciowa „Floralia” – doskonała propozycja dla małych miłośników przyrody i ogrodnictwa, 
  • drewniana gra planszowa Mancala – prosta planszówka, która uczy dziecko umiejętności liczenia oraz sprawnej koordynacji ręka-oko.

Zestaw gier dla pięciolatka – jakie produkty wybrać?

Dziecięcy pokój warto wyposażyć w najlepsze gry planszowe. Warto pamiętać, że 5-letnie dziecko ma już pewne preferencje i ulubione zajęcia. Wybierając planszówkę dla malucha w tym wieku, weź pod uwagę jego zainteresowania i umiejętności. Wartościowa gra uczy dziecko przydatnych umiejętności poprzez zabawę. Przy zakupie planszówki warto zwrócić uwagę także na czas rozgrywki oraz to, jaka jest dozwolona liczba graczy. Im więcej, tym lepiej! W końcu nic tak skutecznie nie integruje domowników, jak rodzinne gry planszowe stworzone z pomysłem.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.