Czym są zabawki antystresowe?

Czym są zabawki antystresowe?

Dzieciństwo to niezwykły czas, w którym codziennie odkrywa się świat. Większość dni mija dzieciom całkiem spokojnie – na spędzaniu czasu z rodzicami, w przedszkolu, czy na przydomowym placu zabaw. Niestety zdarzają się też losowe sytuacje, w których kilkuletnie dzieci nie do końca potrafią się odnaleźć. W takich chwilach negatywne emocje i stres są wręcz nieuniknione.  Małe dzieci nie mają jeszcze umiejętności regulowania emocji, którą nabywa się w dużo późniejszym wieku, dlatego też potrzebują interwencji, wsparcia i pomocy rodziców. W burzliwych i niepewnych dla dziecka chwilach przydatne mogą okazać się nowoczesne zabawki antystresowe – dzięki nim można nauczyć malucha radzenia sobie w nieprzyjemnych chwilach. Na czym polega fenomen tak skonstruowanych produktów?

Zabawka sensoryczna – czym różni się od klasycznych?

Klasyfikacja emocji jest dużo bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Analizując emocje dziecka oraz własne, warto pamiętać o jednym – wszystkie emocje są człowiekowi potrzebne, dlatego że przekazują pewne informacje. Z tego powodu nie powinno się dzielić emocji na negatywne i pozytywne, tylko na odczuwane jako przyjemne i nieprzyjemne. W przypadku dyskomfortu dzieciom o wiele trudniej przychodzi regulowanie swojego nastroju i chaotycznych myśli. Na szczęście specjalnie zaprojektowana zabawka pomaga dziecku uwolnić się od wpływu przytłaczających uczuć. Czy takie produkty istotnie różnią się od klasycznych modeli dostępnych w sklepach? Zabawki sensoryczne antystresowe skutecznie odwracają uwagę dziecka od tego, co w danym momencie dla niego nieprzyjemne. 

Zabawki antystresowe – jakie są najpopularniejsze?

Jakie akcesoria i gadżety dla dzieci mają działanie antystresowe? Co doskonale sprawdzi się dla maluchów w trudnych, napiętych sytuacjach? Nic nie przynosi takiego efektu, jak prosta w konstrukcji, miękka zabawka. W sklepie z zabawkami dziecięcymi dostępne są m.in.:

  • antystresowe gniotki – sensoryczne lub świecące w ciemności, które uspokoją dziecko w ciągu dnia oraz w zaciemnionym pokoju przed pójściem spać,
  • sensoryczna plansza z bąbelkami – zabawka typu „pop it”, w której przyciskanie kolorowych guziczków wydaje niezwykle relaksujący dla dziecka dźwięk, 
  • masy plastyczne – proste zabawki odstresowujące, takie jak modelina czy ciastolina, 
  • piłeczki antystresowe – kolorowe i niezwykle atrakcyjne wizualnie dla malucha, 
  • kolorowanki antystresowe – najlepsze będą te, które przedstawiają ulubionych bohaterów bajkowych lub zainteresowania konkretnego dziecka, 
  • układanki przestrzenne – błyszczące lub drewniane produkty, które bez problemu absorbują uwagę dziecka na przyjemnej aktywności. 

Wysokiej jakości gadżety antystresowe dla dziecka – jakie mają zalety?

Zabawki progresywne nie tylko gwarantują dziecku dobrą zabawę, ale także wpływają na prawidłowy rozwój i regulację emocji. Miękka zabawka antystresowa doskonale redukuje napięcie i zapewnia maluchowi niezbędną relaksację mięśni. Zwykłe gumowe gniotki pomagają dziecku pozbyć się nieprzyjemnych uczuć. Co więcej, takie akcesoria wzmacniają motorykę małą i korzystnie wpływają na koordynację ruchową dłoni oraz palców. Niewielkie gadżety antystresowe mogą pomóc dziecku w utrzymaniu koncentracji oraz poprawiają proces logicznego myślenia. Co istotne – produkty przeznaczone dla maluchów są wykonane z bezpiecznych dla nich substancji, stąd nie niosą żadnego zagrożenia dla ich zdrowia. 

Jak zrobić zabawki antystresowe w domu?

Ciekawym pomysłem na rozładowanie silnego napięcia może być zaangażowanie dziecka w stworzenie własnej zabawki antystresowej. Najprostszym pomysłem jest zabawka manualna – gniotek. Do jej przygotowania potrzeba tylko i wyłącznie klasycznego balona oraz niewielkiej ilości mąki, ryżu, kaszy, grochu lub małych koralików. Klasyczne gniotki są też dostępne w każdym sklepie z zabawkami. Produkty oferowane na rynku z pewnością charakteryzują się większą wytrzymałością, jednak warto dać dziecku przestrzeń do stworzenia swoich własnych tworów! Antystresowe zabawki są dedykowane także dzieciom z ADHD oraz  zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w których występują częste problemy z koncentracją. Dzięki nim maluchom dużo łatwiej jest zapanować nad własnymi emocjami oraz rozładować napięcie w trakcie zajęć szkolnych lub stresujących spotkań towarzyskich.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.