Czy jazda na hulajnodze jest zdrowa dla dziecka?

Czy jazda na hulajnodze jest zdrowa dla dziecka?

Ruch i aktywność fizyczna przynoszą liczne korzyści zdrowotne w każdym wieku. Zajęcia sportowe są istotne w przypadku dzieci, których organizm i kości cały czas są w trakcie intensywnej przebudowy. Istnieją pewne sposoby spędzania czasu, co do których rodzice mają pewne wątpliwości – czy są dobre dla zdrowia ich maluchów? Problem bezpieczeństwa dzieci porusza się szczególnie przed zakupem hulajnogi. Mimo atrakcyjności tego sprzętu sportowego opiekunowie zastanawiają się, czy to dobry pomysł dla pociechy. Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w czasie jazdy hulajnogą? O czym nie należy zapomnieć?

Hulajnogi – dlaczego wzbudzają wątpliwości rodziców?

W czasie kiedy na ulicach pojawiły się elektryczne hulajnogi – często słyszy się o wypadkach na chodnikach, czy ścieżkach rowerowych. Niestety takie wydarzenia zazwyczaj są skutkiem nieuwagi i łamania zasad ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi 1 stycznia 2023 r. z hulajnóg elektrycznych na drodze można korzystać od 10. roku życia. Dla młodszych dzieci dedykuje się hulajnogi klasyczne, które przez brak napędu elektrycznego nie rozpędzają się do dużych prędkości. Przy wyborze hulajnogi dla dziecka opiekunowie stawiają na proste w obsłudze i bezpieczne hulajnogi, które są przeznaczone do użytku przez najmłodszych.

Hulajnogi – czy mogą przynieść korzyści w przypadku dzieci?

Przy wyborze sprzętu sportowego dla maluchów warto zadbać o jego rozwój – zarówno motoryki dużej, jak i małej. Hulajnoga to sprzęt, który uczy najmłodszych utrzymywania równowagi. Co więcej, wpływa na poprawę sylwetki poprzez regulowanie napięcia mięśniowego. W trakcie jazdy hulajnogą pracuje niemalże całe ciało dziecka. Według specjalistów motoryka duża zawsze jest powiązana z motoryką małą. Aby sprzęt dobrze spełniał swoje zadanie, należy dostosować go do wzrostu dziecka. W trakcie zakupu odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na możliwość złożenia hulajnogi – wtedy można zabrać ją dziecku na dłuższy wyjazd, podczas którego będzie miało opcję skorzystania z różnych aktywności. Jakie jeszcze korzyści osiągają dzieci jeżdżące na hulajnogach? Oto niektóre z nich:

  • nauka szacowania odległości od obiektów lub innych uczestników ruchu drogowego, która przyda się maluchowi w późniejszych latach życia, 
  • poprawa integracji wzrokowo-ruchowej, 
  • zwiększanie sprawności i kondycji fizycznej. 

Jaka hulajnoga jest dobra dla najmłodszych dzieci?

Ciekawą propozycją dla najmłodszych dzieci są nowoczesne pojazdy typu 2 w 1 – mały sprzęt posiada zarówno cechy jeździka, jak i klasycznej hulajnogi. Taki produkt ze względu na niewielki rozmiar jest przeznaczony dla dzieci między 1. a  5. rokiem życia. Wystarczy jeden przycisk, aby zmienić jeździk w hulajnogę – dzięki temu dziecko nigdy się nie nudzi i zmienia rodzaj wykonywanej aktywności, jeśli tylko ma na to ochotę. Mała hulajnoga trójkołowa wykazuje się dużą stabilnością, wysokim komfortem oraz bezpieczeństwem, co jest niezwykle istotne dla rodziców – z jeździka może korzystać małe dziecko, które dopiero nauczyło się stawiać pierwsze kroki. Co istotne, hulajnogi dla dzieci często są wyposażone w system safety-pad, który uniemożliwia przewrócenie się pojazdu w trakcie jazdy na nierównym terenie. 

Jak przygotować dzieci do jazdy na hulajnodze?

Podczas zabaw sportowych maluch ma być przede wszystkim bezpieczny. W tej kwestii istnieje jedna kluczowa zasada – nie tylko przy nauce jazdy, ale w trakcie każdego korzystania ze sprzętu tego typu dzieci powinny mieć profesjonalny kask ochronny. W jaki produkt warto zainwestować? Ochronny kask wysokiej jakości dla dzieci powinien być lekki, innowacyjny oraz stylowy. Niezwykle ważne jest, aby produkt posiadał możliwość regulacji, dzięki czemu będzie można dopasować go do rosnącego dziecka. Kask może być wykorzystywany do różnych aktywności, m.in. jazdy na jeździku, hulajnodze, rowerku biegowym oraz klasycznym rowerze. Jego wnętrze jest zwykle wypełnione specjalną wkładką, która skutecznie pochłania wstrząsy. Już od pierwszych prób ze sportowym sprzętem ważne jest, aby dziecko nosiło kask i kształtowało w sobie nawyk dbania o własne bezpieczeństwo. 

Jaka hulajnoga dla dziecka?

Bezpieczna hulajnoga dla dzieci  to taka, która jest dopasowana do wzrostu i umiejętności. Bezpieczeństwo w trakcie sportowych aktywności zapewnia maluchom wysokiej jakości kask ochronny. Dzieci, które korzystają z klasycznych hulajnóg, powinny być wyposażone w miękkie ochraniacze na kolana oraz łokcie, które w razie upadku zabezpieczą je przed otarciem lub zranieniem. Niektóre sprzęty sportowe dla dzieci i dorosłych przestają być bezpieczne, kiedy zaczyna się korzystać z nich w niewłaściwy sposób. Małe dziecko chwytające w rączki kierownicę hulajnogi, powinno mieć dokładny instruktaż od opiekuna, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z konkretnego sprzętu. Dla dobra dziecka warto regularnie powtarzać o zasadach, jakich należy przestrzegać.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.