Ze względu na piękne barwy, błyszczące drobinki i ciekawą formę – zabawki plastyczne należą do dziecięcych faworytów. Takie produkty nie tylko przykuwają uwagę malucha, ale także umożliwiają rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych. Do najpopularniejszych zabawek plastycznych na rynku należą m.in. plastelina, farby lub kredki woskowe, jednak dostępnych produktów tego typu jest o wiele więcej. Wybierając zabawki i akcesoria dla dzieci, należy bezwzględnie zwrócić uwagę na odpowiednie bezpieczeństwo. W tym aspekcie warto uwzględnić wiek dziecka i to, z jakich produktów może korzystać maluch w danym okresie rozwoju.
Zabawki plastyczne – zalety
Zabawki plastyczne są wybierane przez wielu rodziców, m.in. dlatego, że przyczyniają się do wielokierunkowego rozwoju dzieci. Zabawa z takimi produktami przede wszystkim rozwija kreatywność i kształtuje dziecięcą wyobraźnię. W trakcie prac plastycznych maluchy poznają różne kształty, faktury i barwy – dzięki temu mogą stworzyć unikalne dzieło i wzbić się na wyższy poziom twórczości. Zabawki plastyczne rozwijają także zdolności motoryczne i koordynację ręka-oko, dlatego że stworzenie estetycznego dzieła wymaga od dziecka precyzyjnych ruchów i korzystania z różnych narzędzi. Kreatywne zajęcia z masą plastyczną stymulują rozwój sensoryczny zmysłów. Chociaż zabawki plastyczne są proste i łatwo dostępne – przynoszą dzieciom dużo satysfakcji i relaksu.
Jak wybrać produkty plastyczne dla dziecka?
Wybór odpowiednich zabawek plastycznych dla dziecka wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i satysfakcję dziecka z wykonywanej aktywności. Decydując się na zabawki plastyczne, koniecznie trzeba uwzględnić następujące czynniki:
- wiek i umiejętności dziecka – artykuły powinny mieć odpowiedni poziom trudności,
- rodzaj materiałów plastycznych – świadczy o bezpieczeństwie produktów, dostosowanych dla małych dzieci,
- różnorodność – zamiast kolejnego zestawu kredek, czy farb warto zaproponować dziecku inne techniki i akcesoria, które zachęcą je do eksperymentowania i rozwijania swojej wyobraźni.
Warto pamiętać, że dzieci mają swoje preferencje – wybór każdej zabawki powinien być skonsultowany z maluchem.
Najciekawsze zabawki plastyczne dla dziecka – jakie są?
Kreatywna i bezpieczna zabawka plastyczna dla dziecka jest świetną opcją na spędzenie wolnego czasu. W jakie produkty warto wyposażyć najmłodszych?
- Djeco: zestaw artystyczny teczka Sparkling Box – zestaw przyborów plastycznych, zapakowany w wygodną walizkę. W opakowaniu maluch ma do dyspozycji 59 elementów, takich jak farby perłowe, neonowe i klasyczne, kredki oraz brokatowe, błyszczące flamastry. Zestaw jest doskonałym pomysłem dla dziecka, które czerpie dużo radości z tworzenia.
- Apli Kids: metaliczne markery do ozdabiania – umożliwiają tworzenie wzorów na tkaninie, ceramice, szkle, papierze, drewnie lub plastiku. Metaliczne markery tworzą niezwykły efekt 3D i z pewnością zachwycą dzieci, które lubią nieskomplikowane zajęcia plastyczne i zabawę kolorami.
- Ooly: zapachowe naklejki Kosmiczne Winogrona – naklejki o pięknym zapachu doskonale nadają się jako uzupełnienie dziecięcych projektów plastycznych. Produkt jest dedykowany dla dzieci powyżej 3. roku życia.
- Djeco: zestaw z masą plastyczną Dżungla – wpływa na rozwój sensoryczny malucha. Zadaniem dziecka jest wałkowanie i wycinanie miękkiej plasteliny w taki sposób, aby całkowicie ozdobić drewnianego żółwia.
Prace plastyczne – jak zachęcić do nich dziecko?
Zabawki plastyczne mają ogromny potencjał rozwojowy. Co więcej, przez ciekawą barwę i niesamowite dla dziecka tekstury – skutecznie przykuwają jego uwagę. Dziecięce biurko warto wyposażyć w różnorodne farby, kredki, naklejki i masy plastyczne – rozwijanie kreatywności od najmłodszych lat przynosi wiele korzyści, także w późniejszym życiu człowieka. Co, jeśli dziecko nie ma chęci do tego typu aktywności? Najważniejsze w tej kwestii jest stworzenie odpowiednich warunków oraz wyposażenie malucha w piękne artykuły plastyczne. Równie istotne jest to, by zawsze chwalić wysiłek i pomysły dziecka, co sprawia, że maluch ma więcej motywacji do działania. W trakcie zabaw plastycznych dziecko powinno mieć dużą swobodę – nie należy narzucać mu sztywnych ram i ograniczeń.