Pochodzenie i znaczenie imienia
Imię Waldemar to forma męska pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów „wald” oznaczającego władzę oraz „mar”, co może być tłumaczone jako sławny lub znany. Zatem można by imię Waldemar interpretować jako „ten, który jest sławny ze swojej władzy” lub „rządzący sławą”. W Polsce imię to stosowane jest od średniowiecza, jednak nigdy nie należało do najpopularniejszych. W innych wersjach językowych spotkać można formy takie jak Valdemar czy Vladimir, które również mają podobne korzenie etymologiczne i znaczeniowe.
Położenie w kalendarzu i znani imiennicy
W polskim kalendarzu imienin Waldemar obchodzi swoje święto przeważnie 9 maja, choć w zależności od źródła, mogą pojawić się też inne daty. Imię to kojarzone jest z kilkoma znanymi postaciami historycznymi. Do najbardziej słynnych Waldemarów możemy zaliczyć królów skandynawskich, zwłaszcza duńskich. Na gruncie polskim natomiast Waldemar zajmuje raczej pozycję rzadko wybieraną, a przez to uchodzi za imię dość oryginalne i niebanalne. Nie zmienia to faktu, że osoby o tym imieniu mogą być dumne z jego starszego rodowodu i królewskiego blasku.
Cechy charakteru przypisywane osobom o imieniu Waldemar
Tradycyjnie każdemu imieniu przypisuje się pewien zestaw cech charakteru, którego odbicie często jest widoczne w ludziach nim obdarzonych. Osoby noszące imię Waldemar są zazwyczaj opisywane jako silne, autorytatywne i zdecydowane. Wymowa imienia niesie z sobą także pewną dostojność i szlachetność, co może sugerować, że Waldemarowie często wykazują się przywództwem i zdolnościami organizacyjnymi. Siła i władza zawarta w etymologii imienia mogą wskazywać na to, że osoby je noszące mają skłonność do objmowania ważnych stanowisk i wpływania na otoczenie.