Pochodzenie i znaczenie imienia
Imię Remigiusz ma łacińskie korzenie i wywodzi się od słowa „remigis”, co oznacza „wioślarz”. Było to popularne zwłaszcza w Rzymie, gdzie wioślarze stanowili ważną część społeczeństwa. Z czasem imię to zaczęto kojarzyć również z osobami, które jako duchowieństwo chrześcijańskie, „przewoziły” ludzi przez „rzekę wiary”, prowadząc ich do zbawienia. Remigiusz jest imieniem nietypowym, ale noszą go osoby cechujące się z reguły siłą charakteru oraz liderstwem.
Znani nosiciele imienia
Wśród znanych osób o imieniu Remigiusz szczególną popularnością cieszy się święty Remigiusz, biskup Reims, który żył w V i VI wieku. To on ochrzcił króla Franków Chlodwiga I oraz zapoczątkował tradycję chrześcijańskiego królestwa we Francji, co miało ogromne znaczenie dla historii Europy. Współczesnymi przedstawicielami imienia są m.in. Remigiusz Mróz – polski pisarz i prawnik, szeroko znany z powieści kryminalnych i thrillerów, czy Remigiusz Małecki – piłkarz i trener piłkarski.
Popularność imienia w Polsce
Imię Remigiusz nie jest w Polsce imieniem bardzo rozpowszechnionym. Jego popularność wzrastała od lat 70-tych do 90-tych XX wieku, lecz obecnie obserwuje się spadek liczby nowo narodzonych dzieci o tym imieniu. W polskim kalendarzu liturgicznym święto Remigiusza przypada na 1 października, co sprawia, że tego dnia można składac najlepsze życzenia wszystkim osobom o tym imieniu. Niezależnie od trendów i modnych tendencji, Remigiusz pozostaje imieniem z klasą i głębokim historycznym kontekstem.