Pochodzenie i znaczenie imienia Paweł
Imię Paweł ma pochodzenie łacińskie i wywodzi się od słowa „Paulus”, co oznacza „mały” lub „niewielki”. Było to popularne imię rzymskie, noszone między innymi przez św. Pawła Apostoła – wcześniej znanego jako Szaweł. Jako jedno z imion chrześcijańskich, rozpowszechniło się w Europie, głównie dzięki działalności i pismom św. Pawła. W Polsce imię to jest znane i używane od średniowiecza, zachowując swoją popularność do dnia dzisiejszego, choć przeżywało różne okresy wzmożonej czy też mniejszej frekwencji.
Cechy i patroni
Paweł to imię często kojarzone z osobami o silnej osobowości i stanowczych poglądach, być może ze względu na postać biblijną, która pokazała ogromną determinację w głoszeniu wiary chrześcijańskiej. Współcześnie noszący to imię mogą być postrzegani jako ludzie aktywni, ambitni i zdolni do przywództwa. Patronem imienia jest wspomniany wyżej św. Paweł Apostoł, obchodzony w Kościele katolickim 29 czerwca (wspominany tego dnia razem ze św. Piotrem) oraz 25 stycznia – święto Nawrócenia św. Pawła. Warto również wspomnieć, że św. Paweł pełni funkcję patrona rzemieślników, tkaczy, a także jest uważany za orędownika dobrych stosunków między chrześcijanami różnych wyznań.
Popularność i warianty imienia
W Polsce imię Paweł utrzymuje się w czołówce popularnych imion męskich. W różnych okresach historycznych było bardziej lub mniej popularne, ale nigdy nie zniknęło z listy nadawanych imion. Co ciekawe, popularność imienia wzrosła stosunkowo niedawno, bo w drugiej połowie XX wieku. Paweł posiada też swoje żeńskie odpowiedniki – najpopularniejsze z nich to Paula oraz Paulina. W innych językach mamy takie warianty imienia jak Paul (angielski), Pablo (hiszpański) czy Pavel (rosyjski i czeski). W kulturze europejskiej Paweł jest imieniem dobrze rozpoznawanym i kojarzonym z szacunkiem oraz poważaniem.