Marianna
Marianna

Marianna

Pochodzenie i znaczenie imienia

Imię Marianna jest pochodzenia łacińskiego. Jest to imię złożone, uformowane od dwóch imion: Maria i Anna. Maria jest imieniem o niepewnym pochodzeniu, możliwe źródła wskazują na hebrajskie Miriam, które oznacza „gorycz”, „buntowniczkę” lub „ukochaną”. Anna natomiast pochodzi od hebrajskiego Channah oznaczającego „łaska”, „pełna wdzięku”. W połączeniu te dwa imiona tworzą Mariannę, którą można rozumieć jako połączenie tych wartości – „łaski” i „miłości”, ale interpretacje mogą być różne w zależności od tradycji i kultury.

Popularność i święta

Marianna to imię, które w Polsce cieszy się umiarkowaną popularnością. Jego największe rozpowszechnienie przypadało na lata 50. i 60. XX wieku. Współcześnie jest nadawane rzadziej, ale wciąż utrzymuje się w gronie stosunkowo często wybieranych imion dla dziewczynek. Imieniny Marianny najczęściej obchodzone są 26 lipca, jednak ze względu na dualne pochodzenie imienia, obchody mogą przypadać także na inne dni związane z imionami Maria i Anna. Przykładem mogą być dni takie jak 2 lutego (Święto Matki Bożej Gromnicznej), 12 września (święto Najświętszego Imienia Maryi) czy 26 lipca (święto św. Anny, matki Maryi).

Znane postacie o imieniu Marianna

Marianna stało się imieniem wielu znanych postaci historycznych i fikcyjnych. W historii Polski jedną z postaci noszących to imię była Marianna Orańska, księżna na Bytomiu i w Oleśnie, spokrewniona z dynastią Oranje-Nassau, która przez małżeństwo wpłynęła na dzieje Śląska. W literaturze natomiast Marianna to często występująca bohaterka powieści i dramatów; przykładem może być Marianna ze słynnego dzieła Moliera pt. „Mizantrop”. Imię to używane jest również w wielu utworach poetyckich, gdzie często symbolizuje piękno, niewinność lub romantyczną miłość.

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.