Problemy ze snem u dziecka – co robić?

Problemy ze snem u dziecka – co robić?

Sen to czas niezbędnej regeneracji – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Kłopoty ze snem są poważnym problemem, szczególnie u dzieci, których organizm stale się rozwija i potrzebuje zasłużonego wypoczynku. Na co dokładnie wpływa nocne wyciszenie? Regularny i wystarczający pod kątem długości sen wpływa na samopoczucie, możliwość skupienia uwagi, funkcje metaboliczne organizmu, a także działanie układu immunologicznego i odporności. W życiu dziecka pojawiają się sytuacje, kiedy nocne funkcjonowanie jest poważnie zaburzone. Zbyt mała ilość snu sprawia, że organizm dziecka i dorosłego jest rozregulowany. Co więcej, brak nocnego odpoczynku skutkuje pogorszeniem nastroju, pamięci oraz zdrowia. 

Problemy ze snem – czy są częste u dzieci?

Kłopoty ze snem to częste zjawisko wśród najmłodszych. Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Jest ich naprawdę wiele. Mogą mieć m.in. pochodzenie biologiczne, co jest ściśle powiązane z dynamicznymi przemianami w organizmie dziecka. Do tej kategorii można zaliczyć także marzenia senne, które mogą wywołać u najmłodszych różne emocje. Między 3. a 6. rokiem życia niektóre z dzieci często miewają koszmary – ich bujna wyobraźnia sprawia, że sny są bardzo żywe, a maluchy nie do końca potrafią odróżnić fikcję od rzeczywistości. Inną, popularną przyczyną dziecięcych problemów ze snem są nieodpowiednie warunki w sypialni. Głośne otoczenie, brak zaciemnienia i nieodpowiednia temperatura w pomieszczeniu to tylko przykładowi niszczyciele głębokiego snu. W dzisiejszych czasach poważnym problemem jest zbyt intensywna stymulacja przed pójściem spać, np. poprzez różne urządzenia elektroniczne (telefon, tablet, telewizor), które emitują światło niebieskie i zaburzają produkcję melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za cykl snu i czuwania. 

Odpowiednia higiena snu u dziecka – jak o nią dbać?

Dbanie o prawidłowy sen dziecka leży po stronie rodziców i opiekunów – maluchy często nie zdają sobie sprawy, jak ważna to kwestia! Na co należy zwrócić szczególną uwagę? 

  • Stałe godziny snu – z góry ustalona pora kładzenia się może pomóc w przestrzeganiu określonych zasad. Dzięki temu łatwiej jest być konsekwentnym – szczególnie będąc rodzicem, który najczęściej rzuca hasło o konieczności udania się do własnego łóżka. 
  • Odpowiednie warunki w sypialni – pokój do spania należy odpowiednio przygotować. Rolety zaciemniające okna, lampka lub latarka nocna oraz przytulanka to wyposażenie, którego nie może zabraknąć. Chcąc stworzyć klimatyczną przestrzeń, można postawić na coś bardziej wymyślnego – projektor gwiazdek w formie lampki marki Zuzu, który ozdobi ścianę lub sufit w pokoju dziecka. Produkt poza efektami świetlnymi, ma możliwość włączenia kojącej muzyki. Urządzenie wyłącza się automatycznie. Co więcej, przez wbudowany czujnik płaczu lampka uruchamia się, gdy tylko maluch zacznie lamentować. 
  • Codzienne rytuały – nastawiają dziecko na zmniejszenie aktywności i wyciszają je. Relaksująca kąpiel z dodatkiem kolorowego proszku do wody, wspólne mycie zębów lub czytanie bajek przed snem to zabawne i ważne czynności, które warto praktykować na co dzień. Do wanienki świetnie nada się magiczna książeczka do kąpieli, która zmienia barwę pod wpływem ciepłej wody.
  • Regularna aktywność fizyczna – poprawia ogólne funkcjonowanie organizmu i gwarantuje głębszy sen. Zabawy ruchowe i sport nie powinny mieć miejsca tuż przed samym spaniem, aby zbytnio nie rozbudzić dziecka. 

Co jeśli problemy ze snem nie ustają?

Przewlekłego kłopotu ze snem nie należy lekceważyć – w takiej sytuacji koniecznie należy udać się na konsultację do pediatry. Na takiej kontroli lekarz może przeprowadzić wywiad, a w razie konieczności proponuje wykonanie dodatkowych badań, które w wielu przypadkach są pomocne w znalezieniu przyczyny problemu. Jeśli trudności ze snem wynikają ze stanów emocjonalnych dziecka (lęk, stres, strach), to zalecana jest wizyta u psychologa, który poinstruuje rodzica, w jaki sposób wspierać malucha w różnych doświadczeniach.  

UdostępnijFacebookX
Dołącz do dyskusji

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Please note

This is a widgetized sidebar area and you can place any widget here, as you would with the classic WordPress sidebar.